19 / 08 / 2022

Şeker fabrikalarının satış süreci

Şeker fabrikalarının satış süreci

Şeker fabrikalarının satış süreci meclis gündemine taşındı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı..

ÖİB'den 10 ildeki taşınmazın satışına onay!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Şeker Fabrikaları, Sümer Holding ve Hazine’ye ait bazı taşınmazların satışına onay verdi. 

Türkiye Şeker Fabrikaları'nın 9 ildeki taşınmazı 41.7 milyon TL'ye satıldı!

Türkiye Şeker Fabrikaları'na ait çok sayıda kentteki gayrimenkulün satışı gerçekleşti 

Özelleştirilen Şeker Fabrikalarının Kamulaştırılması Hakkında Kanun Teklifi!

Özelleştirilen Şeker Fabrikalarının Kamulaştırılması ve İşlemleri Devam Eden Fabrikaların Özelleştirme İşlemlerinin Durdurulması Hakkında Kanun Teklifi TBMM'ye sunuldu. 

Şeker Finansal Kiralama'nın finansman bonosu ihracının satışı 8 Eylül'de tamamlandı!

Şeker Finansal Kiralama'nın 65 gün vadeli iskontolu 21 milyon TL nominal tutarlı nitelikli yatırımcıya satışı yapılan finansman bonosu ihracının satışı tamamlanma tarihi 8 Eylül 2020 olarak düzeltildi. 

Şeker fabrikalarının arazileri konut yapımı ve ticaret için kullanılabilecek!

Şeker fabrikalarının imar planının değişmesiyle birlikte arsaların olduğu parsellere ticaret, turizm, konut, park, kentsel gelişme alanı tanımları geldi...

Şeker fabrikalarına ait arazilerde yapılaşmanın önü açıldı!

Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı illerde bulunan şeker fabrikalarına ait 10 ayrı arazi için imar değişikliğine gidildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, şeker fabrikalarına ait arazilerde ticaret, turizm, konut alanı, alışveriş merkezi gibi yapılaşmanın önünün açıldığını iddia etti.

Niğde Bor Şeker Fabrikası'nın arazisi satılıyor mu?

Bor Şeker Fabrikasının özelleştirme ihalesine girmeyen bir firmaya devredildiği iddiası ve Fabrika arazisinin, bu firmaya satışa çıkarılacağı iddiası meclis gündemine taşındı. CHP'li Sarıbal, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ve ve fabrikaların akıbeti mecliste!

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ve fabrikaların akıbeti TBMM gündemine taşındı. CHP'li Barut, konuya ilişkin soru önergesi hazırladı...

Şeker fabrikaları özelleştirme kapsamından çıkartılmalı!

Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök yaptığı açıklamada şeker fabrikalarının tamamının özelleştirme kapsamından çıkarılması gerektiğini söyledi.

Ilgın, Burdur ve Yozgat şeker fabrikalarının ihaleleri iptal edildi!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Ilgın, Burdur ve Yozgat şeker fabrikalarının ihalelerini resmen iptal etti. İptal kararı ise henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

Burdur Şeker Fabrikası'nın satış ihalesi iptal edildi!

Şeker-İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, Burdur Şeker Fabrikası'nın özelleştirme ihalesinin iptal edildiğini açıkladı.

3 şeker fabrikasının satışı iptal!

Geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında ihalesi gerçekleştirilen fakat bir türlü devralınmayan Ilgın, Burdur ve Yozgat şeker fabrikalarının satışı iptal edildi.

Şeker fabrikalarının devletleştirilmesine ilişkin teklif verildi!

Şeker fabrikalarının devletleştirilmesine ilişkin Şeker Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi verildi...

Şeker fabrikalarının satış süreci Haberi

Şeker fabrikalarının satış süreciCHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şeker fabrikalarının satış sürecine ve fabrika çalışanlarının durumuna ilişkin soru önergesi hazırladı. Gürer sorularının Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

Gürer önergesinde "İşçi, çiftçi, esnaf, besici, nakliyeci çalışanları ile 80 milyonun sağlığı ile doğrudan ilgili şeker fabrikalarının özelleştirilme süreci tüm kesimlerin karşı çıkmasına karşın devam ettirilmektedir." diyerek sürece ilişkin 2 soru sordu.

1- Şeker fabrikaları neden bölge çiftçi ve işçi kuruluşlarına devir edilmeyerek ihale ile çok acele satış yoluna gidilmiştir? 5 yıl faaliyet zorunluluğuna rağmen kapatılması halinde ne yaptırım uygulanacaktır?

2- Satışı yapılan fabrikaların çalışanları sözleşmeye uygun davranılmazsa ne...