tapu bağışı

tapu bağışı

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, okuyucu tapu bağışına ilişkin bağışta bulunacak olan kişinin psikiyatri branşından rapor almasının satış için yeterli olup olmadığını sordu.

Kimler bedelsiz olarak tapu devredebilir?

Ev, işyeri, arsa ve arazinin mülkiyet hakkı bir başka kimseye bedel karşılığında ya da bedelsiz olarak devredilebiliyor. Peki, kimler bedelsiz olarak tapu devredebilir? Kimler bedelsiz olarak tapu devredemez?

Tapu bağış işlemleri nasıl yapılır?

Taşınmaz malların devir işlemleri satış ile yapılabildiği gibi bağış ile de yapılabiliyor. Peki, tapu bağış işlemleri nasıl yapılır? Tapu bağış işlemleri için gerekli belgeler nelerdir?

Hisseli tapu bağışı nasıl yapılır?

Tapu bağışı, mülkiyetin tamamı için söz konusu olabildiği gibi, hissesi için de yapılabiliyor. Peki, hisseli tapu bağışı nasıl yapılır? Hisseli tapu bağışı için ne gerekir?

Tapu bağış işlemleri 2015!

Tapuda bağış hayatta olan kimseler arasında mülkiyetin tamamını veya bir kısmını hiçbir ivaz gözetmeden devredildiği tasarruf oluyor. Peki, bir taşınmazın tapusu nasıl bağışlanır? İşte tapu bağış işlemleri 2015..

Tapu bağış harç oranı 2015!

Bir taşınmaz malın mülkiyet hakkının kimde olduğunu gösteren tapuların devir işlemleri Tapu Müdürlüğünde yapılıyor. Devir işlemi satış yoluyla yapılabildiği gibi hibe (bağış) yolu ile de yapılabiliyor. İşte tapu bağış harç oranı 2015...

Tapunun bağışlanması mümkün mü?

Bir gayrimenkulün mülkiyet hakkı bir başka kimseye bedel karşılığında devredilebildiği gibi, bedelsiz olarak da devredilebilir mi? Tapunun bağışlanması mümkün mü? İşte tapu bağışı harç ve işlemleri..

Tapu bağışı nasıl yapılır?

Tapu devri, bir bedel karşılığında satış yöntemi ile yapılabileceği gibi bedelsiz olarak bağış yöntemi ile de gerçekleşebiliyor. Bir bedel almaksızın tapuyu bir başkasına verildiği tapu bağışı nasıl yapılır?

Tapu bağışında bunlara dikkat!

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, okuyucu tapu bağışına ilişkin bağışta bulunacak olan kişinin psikiyatri branşından rapor almasının satış için yeterli olup olmadığını sordu.

Tapuda bağış bozulur mu?

Gayrimenkullerin tapuları satılabildiği gibi bağış yoluyla alınabiliyor. Peki, tapu bağış harcı 2021 ne kadar? Tapuda bağış bozulur mu? Tapuda hibe masrafı ne kadar? İşte tüm merak edilenler...

Tapu devir harçları 2021!

Taşınmaz malların tapularının devir işlemleri satış yolu ile ve bağış yoluyla tamamlanabiliyor. Peki, tapu devir harçları 2021 ne kadar? 2021'de tapu satışı için ne kadar ödeme yapılacak? Tapu bağışı için ne kadar ödeme yapılacak?

Tapu bağış harcı 2021!

Gayrimenkullerin tapuları satılabildiği gibi bağış yoluyla alınabiliyor. Peki, tapu bağış harcı 2021 ne kadar? İşte tapu bağış harcı 2021...

Tapuda bağış harcı 2021'de ne kadar?

Gayrimenkullerin tapuları satılabildiği gibi bağış yoluyla alınabiliyor. Peki, tapu bağış harcı 2021 ne kadar? İşlem için hangi belgeler gerekiyor? İşte tüm merak edilenler...

Tapu ve Kadastro personel alımı başvurularında son gün ne zaman?

Tapu ve Kadastro personel alımı başvuruları hızla sürüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından internet sitesinden yayımlanan ilan değerlendirildiğinde 87 sözleşmeli personel bu süreç içerisinde istihdam sağlanacak.

Tapu ve Kadastro personel alımı başvuruları ne zaman bitiyor?

Tapu ve Kadastro personel alımı başvuruları devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden yayımlanan ilana göre 87 sözleşmeli personel bu süreç içerisinde işe alınacak.

KİPTAŞ'ta tapu devri işlemleri 14 Eylül'de başlıyor!

KİPTAŞ, tapu devri işlemleri için açıklama yaptı. Açıklamada, tapu devri işlemlerinin 14 Eylül Pazartesi günü başlayacağı belirtildi.

Tapu sistemi değişti! Randevusuz başvurular kabul edilemeyecek!

Koronavirüsle mücadele kapsamında TKGM tarafından alınan karar kapsamında 4 Nisan 2020 Pazartesi günü sonrasında tapu müdürlüklerinde randevusuz yapılan başvurular onaylanmayacak.

Tapu başvuruları Web Tapu’dan yapılacak!

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü 18 Mart (bugün) itibarı ile müdürlüklere yapılacak olan başvuruları Web-Tapu sistemi üzerinden alma kararı aldı. Buna göre başvurular https://webtapu.tkgm.gov.tr adresinden alınacak...

2019'da tapu başına ortalama 166 bin TL ödendi! 

Türkiye genelinde 2019'da toplamda 2 milyon 338 bin gayrimenkul satıldı. Tapu başına ise ortalama 166 bin 382 TL ödeme yapıldı...

Tapuda bağış harcı 2020'de ne kadar?

Gayrimenkullerin tapuları satılabildiği gibi bağış yolu ile de tahsis edilebiliyor. Peki, tapu bağış harcı 2020 ne kadar? İşlem için hangi belgeler gerekiyor?

Tapu devir harçları 2020!

Taşınmaz malların tapularının devir işlemleri satış yolu ile ve bağış yolu ile yapılabiliyor. Peki, tapu devir harçları 2020 ne kadar? 2020'de tapu satışı için ne kadar ödeme yapılacak? Tapu bağışı için ne kadar ödeme yapılacak?

tapu bağışı Haberi

tapu bağışı

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, Tamer Heper'in 2012 tarihli açıklamasında tapu bağışına ilişkin bağışta bulunacak olan kişinin psikiyatri branşından rapor almasının satış için yeterli olduğunu aktardığını belirtti. Okuyucu bu uygulamanın hala geçerli olup olmadığını sordu. İşte Tamer Heper'in yanıtı...

***

Bu olayda bir yanlış anlaşılma yaşanmış. Bir gayrimenkulün tapuda bağışlanması için tarafların doktor raporu alması gerekli değil. 18 yaşını geçmiş, akıl sağlığı yerinde olan herkes, herhangi bir rapor almadan tapuda işlem gerçekleştirebilir.

Bu nedenle yapacağı işlemin satış yada bağış olması da önemli değil. Fakat işlem yaparken davranışlarından akıl sağlığı konusunda şüphe ettiren kişilerden sağlık raporu talep edilebilir. 

***

Bir de özellikle noterlerin gerçekleştirdiği bir yanlışa değinilmeli, bu da 60 yaşını aşan vatandaştan sağlık raporu talep etmeleri. Eskiden...