Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Kocaeli'de 19. yüzyıla ait 64 mezar taşı restore edilerek turizme kazandırılacak Osmanlı döneminden kalma Maşukiye'deki tarihi mezarlığın turizme açılması için Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü çalışma başlattı.

Kocaeli'de D-100’e bakan binalar kent estetiğine uygun hale gelecek!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü ile Kent Estetiği Kurumu gözetiminde kent estetiğine uygun olarak planlanan dış cephe boyama işi ihalesi gerçekleştirildi.

Samsun'daki tarihi Taşhan ve Saathane Meydanı etrafındaki yapılar yıkılıyor!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılan tarihi Taşhan ve Saathane Meydanı etrafında estetiği bozan binaların yıkımını gerçekleştiriyor. 

Diyarbakır'da tarihi kalıntıların üzerine bina inşa edildi!

Diyarbakır Silvan'da Eyyübiler dönemine ait tarihi hamam ve şehir kalıntıları üzerine bina yapıldığı ortaya çıktı. 

Manisa Kula'nın tarihi evleri yıkılma tehlikesi altında!

Manisa'nın Kula ilçesinde bulunan tarihi Osmanlı ve Rum evleri yıkılma tehlikesi altıda.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, kira ve hibe desteğini değerlendirdi!

BTSO tarafından Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi esnafı ve perakende sektörü temsilcilerinin katılımıyla çevrim içi istişare toplantısı düzenlendi. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, kira ve hibe desteği hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Bursa'da tarihi Ulu Cami ve çarşıların çevresindeki eski yapılar yıkılıyor!

Bursa'daki "Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi" kapsamında Kızılay, Merkez Bankası ve İŞKUR binalarının ardından 15 iş yeri yıkıldı.

Erzurum'daki tarihi mekanlar kentsel dönüşümle gün yüzüne çıkartıldı!

Erzurum'da "Kültür Yolu" projesi kapsamında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla tarihi mekanlar gün yüzüne çıkartıldı

Sarıçam TOKİ son başvuru tarihi 2020!

Sarıçam TOKİ son başvuru tarihi 2020 haberimizde yer alıyor. İşte Sarıçam TOKİ son başvuru tarihi 2020 ve proje detayları...

TOKİ Denizli Bekilli son başvuru tarihi 2020!

TOKİ Denizli Bekilli son başvuru tarihi 2020 haberimizde yer alıyor. İşte TOKİ Denizli Bekilli son başvuru tarihi 2020 ve proje detayları...

Bursa'da tarihi Ulu Cami ve çarşıların etrafındaki eski yapılar yıkılıyor!

Bursa'da başlatılan "Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi" kapsamında devam eden yıkımlarla Ulu Cami ve çevresindeki çarşıların silüeti ortaya çıktı.

Bursa'daki Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'ndeki silüeti bozan yapılar yıkılıyor!

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'ne alınan, Bursa'da 700 yıldır "ticaretin kalbi" olan 480 dönümlük Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nin etrafında tarihi silüeti bozan yapıların temizlenmesi için çalışmalar başladı.

Ayasofya'da temel ilke binanın tarihi dokusuna ve mimarisine zarar verilmemesi!

24 Temmuz'da ibadete açılacak Ayasofya Camisi'yle ilgili konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ayasofya'da temel ilke binanın tarihi dokusuna ve mimarisine zarar verilmemesi" dedi.

Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi'nin restorasyonu 2 yılda tamamlanacak!

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi'ndeki restorasyon çalışmalarını inceledi. Maviş, restorasyon çalışmasının 2 yılda tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi 1 milyon 600 bin Euro'ya restore edilecek!

Sinop'ta 1887-1999 yıllarında hapishane olarak kullanılan, 2000'de ise müzeye çevrilerek ziyarete açılan Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi'nde 1 milyon 600 bin avroluk restorasyon yapılacak.

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü Haberi

Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü

Toprak altında kalan 20 mezar taşının gün yüzüne çıkarılmasıyla toplam 64 mezar taşı restore edilecek. Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel, Maşukiye'deki tarihi mezarlığı restore ederek kültürel değerlerin ortaya çıkarılması adına önemli bir çalışma, yaptıklarını belirtti. En eski mezar taşının 1874-1875 yılında vefat eden Ubıh kabilesinden Tüccar Musa Beyin oğlu Mustafa Beye ait olduğunu dile getiren Şenel, "Mezarların Çerkeş ve Lazlara ait olduğu görülüyor. Üzerinde Osmanlıca yazıların bulunduğu mezar taşlarının yanına günümüz Türkçe çevrisinin yer aldığı tabelalar yerleştirilecek" dedi. Şenel, tarihi belge niteliği taşıyan taşlardan envanter çalışması yapacaklarını vurgulayarak, bunun neticesinde bölgede yaşayan ailelerin, geçmişlerine ait bilgiler bulabileceğini söyledi. Kartepe'nin kentin en önemli turizm bölgesi olduğuna dikkati çeken Şenel, yapılacak çevre düzenlemesi ve restorasyon sonucunda dışarıdan gelen meraklıların,...