Tayfun Serttaş mimarlar mezarlığı sergisi

Tayfun Serttaş mimarlar mezarlığı sergisi

Tayfun Serttaş’ı n Studio - X’te açtığı Mimarlar Mezarlığı sergisi, Cumhuriyet döneminde ortaya çıkan Birinci Ulusal Mimari anlayışının yok ettiği bu mimarlara saygı duruşu niteliğinde...

Mimarlar Mezarlığı sergisi, şehrin unutulmuş mimarlarının mezarlığına götürüyor!

Sanatçı Tayfun Serttaş'ın yeni sergisi Mimarlar Mezarlığı, bizi şehrin unutulmuş mimarlarının mezarlığına götürüyor. Sergide, mimarların ayakta kalabilen binalarında bulunan mimar yazıtları üzerinden bir dönem sorgulaması yapılıyor.

Polonyalı mimarlar 'Güvenli Ev' tasarladı!

İşte Polonyalı mimarlar böyle bir ihtimali göz önünde bulundurarak "Güvenli Ev" ismini verdikleri ilginç bir yapı tasarladılar. Ev, içeriyi savunacak şekilde dizayn edildi.

Tayfun Döşkaya, TD Hospitality Consulting şirketini kurdu!

Turizm, perakende ve gayrimenkul geliştirme sektörünün tecrübeli ismi Tayfun Döşkaya’dan yeni girişim... Tayfun Döşkaya, 32 yıllık profesyonel iş hayatından sonra, ‘TD Hospitality Consulting “ adıyla Aylin Aysay’la birlikte kendi şirketlerini kurdular...

Mimarlar Odası: Ankapark batık bir projedir

Melih Gökçek’in Ankaparkla ilgili, Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararını kaldırdığını belirterek, “Sıkıntı yok, yolumuza devam ediyoruz” sözlerinin ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi açıklama yaptı.

Amerikan Mimarlar Enstitüsü en iyi binaları seçti!

Amerikan Mimarlar Enstitüsü yılın en iyi binalarını seçti. ABD'de mimarlar için oluşturulan meslek odası, 19 projeyi ödüllendirdi. İşte Amerika Birleşik Devletleri'nde yılın en iyisi seçilen mimari projeler...

Mimarlar Odası Dubai Port projesi için Vali'den cevap bekliyor!

Mimarlar Odası’nın kuruluşunun 60’ıncı yıldönümü kokteylinde konuşan MMO Şube Başkanı Arsal Arısal, Dubai Port projesi için Vali Güzeloğlu’ndan randevu istediklerini ancak hala cevap beklediklerini kaydetti.

Mimarlar Odası Şube yöneticileri Anıtkabir'i ziyaret etti!

Türkiye'nin tüm kentlerindeki Mimarlar Odası Şube yöneticileri Ata'nın huzuruna çıkmak için Ankara'ya geldi. Mimarlar Odası Genel Merkez ve Şube yöneticileri önce törenle Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

Mimarlar Odası'ndan 'Ulus' tepkisi!

SGK'ya ait Ulus’taki binaların Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, takasın tarihi semt için bir yıkım olacağını savundu.

Fethi Yaşar: Mimarlar nereye imza attığına dikkat etmeli!

Ankara Yenimahalle Belediye Başkam Fethi Yaşar, Mühendisler Mimarlar ve Teknik Elemanlar Günü dolayısıyla mühendis ve mimarlarla bir araya geldi. Yaşar: "Attığınız imzaya dikkat edin" dedi...

1966 yılında Mimarlar Odası'na göre İstanbul çirkinleşiyormuş!

1966 yılında Mimarlar Odası, rastgele hazırlanmış planlarla şehrin imar edilemeyeceği, bunların şehri güzelleştireceği yerde çirkinleştireceğini iddia etmiş. Ayrıca Oda, Haşim İşcan aleyhinde plansız imar konusu ile bir dava açacakmış.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nin Ankara Şubesi açıldı!

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nin Ankara Şubesi açıldı. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'nin(TDMMB) Ankara Şubesi'nin açılması nedeniyle Keçiören Estergon Kalesi'nde bir program düzenlendi.

Mimarlar Odası'ndan Mavişehir yeni planına da itiraz var!

Bakanlığın yaptığı, ancak mahkeme kararıyla durdurulan Mavişehir planını, bu kez Büyükşehir Belediyesi yaptı. Ancak Mimarlar bu planı da beğenmedi.Mavişehir'de imar planlarıyla ilgili tartışmalı süreçte bir adım daha atıldı.

Bizim İstanbul etkinliği 14-15 Ekim'de Mimarlar Odası Karaköy Binası'nda düzenlenecek!

Bu yıl 8.si düzenlenen etkinliğin 14- 15 Ekim 2014 tarihlerinde "BİZİM İSTANBUL" başlığıyla Mimarlar Odası Karaköy Binası 3. Kat Etkinlik Salonunda gerçekleşmesine karar verildi...

Mimarlar 2015’teki çalışma sahası olarak İzmir’i seçti!

Dünyanın en ünlü mimarlık okulu AA, Gediz Üniversitesi işbirliğiyle 2015’teki çalışma sahası olarak İzmir’i seçti. Ünlü mimarlar, antik çağlardan bu yana yaşamın izlerini burada sürecek.

Tayfun Serttaş mimarlar mezarlığı sergisi Haberi

Tayfun Serttaş mimarlar mezarlığı sergisi

İstanbul’u inşa eden ünlü mimarları biliyoruz, fakat kenti içeriden şekillendiren orta direk mimarlar var ki, bugün binalardaki yazıtlarından başka haklarında bir bilgi bulunmuyor. Ne projeleri, ne CV’leri ne de mezarları… Tayfun Serttaş’ın Studio-X’te açtığı Mimarlar Mezarlığı sergisi, Cumhuriyet döneminde ortaya çıkan Birinci Ulusal Mimari anlayışının yok ettiği bu mimarlara saygı duruşu niteliğinde.


Balyan ailesi, Gaspare Fossati, Alexandre Vallaury ve Raimondo Tommaso D’Aronco’yu İstanbul’daki pek çok tarihi binayı inşa eden isimler olarak biliyoruz. 1870 ile 1940 arasında inşa edilmiş binalara imza atan ayrı bir mimar zümresi var ki, -sayıları 900 ile 1.200 arasında- bugün onların isimlerinden başka bir bilgiye ulaşmak mümkün değil. Batılılaşma dönemi mimarları olarak bilinen bu zümrenin eserleri, İstanbul’un silüetini etkilememiş ama kenti içeriden şekillendirmiş. Genellikle tarihi yarımada, özellikle...