Türk lirasına çevrilecek kira sözleşmelerinin damga vergisi

Türk lirasına çevrilecek kira sözleşmelerinin damga vergisi

Gelir İdaresi Başkanlığı, 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre Türk parasına uyarlanacak sözleşmelere ilişkin damga vergisi uygulaması hakkında sirküler yayınladı...

Bereket Varlık Kiralama 420 milyon TL kira sertifikası ihraç edecek!

Bereket Varlık Kiralama tarafından azami 180 gün vadeli, planlanan tutar 300 milyon Türk Lirası olmak üzere, 420 milyon Türk Lirasına kadar artırılabilecek kira sertifikası ihracı için yapılan başvuru onaylandı.

Bereket Varlık Kiralama 150 milyon TL kira sertifikası ihraç edecek!

Bereket Varlık Kiralama'nın 225 milyon Türk Lirasına kadar artırılabilecek 150 milyon Türk Lirası tutarındaki 91 gün vadeli kira sertifikasının halka arz yöntemiyle yurt içinde ihracına ilişkin başvurusu SPK tarafından onaylandı.

Atakule GYO'nun çıkarılmış sermayesi 263.3 milyon TL'ye artırıldı! 

Atakule GYO'nun 300 milyon Türk Lirası kayıtlı sermaye tavanı içinde 231 milyon Türk Lirası olan çıkarılmış sermayenin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle yüzd 14 oranında arttırılarak 263 milyon 340 bin Türk Lirası'na çıkarılmasına karar verildi.

Bereket Varlık Kiralama'dan 500 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı!

Bereket Varlık Kiralama, 84 gün vadeli, planlanan tutar 350 milyon Türk Lirası olmak üzere, 500 milyon Türk lirasına kadar artırılabilecek kira sertifikası ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu'na tertip ihraç belgesi onayı başvurusu yaptı.

Bereket Varlık Kiralama'dan 180 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı!

Bereket Varlık Kiralama, 136 gün vadeli, planlanan tutar 120 milyon Türk Lirası olmak üzere, 180 milyon Türk lirasına kadar artırılabilecek kira sertifikası ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu'na tertip ihraç belgesi onayı başvurusu yaptı.

Bereket Varlık Kiralama'dan 200 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı!

Bereket Varlık Kiralama'nın ek satış ile 275 milyon Türk Lirasına kadar artırılabilecek 200 milyon Türk Lirası tutarındaki 62 gün vadeli kira sertifikasının halka arz yöntemiyle yurt içinde ihracına ilişkin başvurusu onaylandı.

Bereket Varlık Kiralama 100 milyon TL kira sertifikası ihraç edecek!

Bereket Varlık Kiralama, 71 gün vadeli, 100 milyon Türk lirasına kadar artırılabilecek kira sertifikası ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu'na tertip ihraç belgesi onayı başvurusu yaptı. 

Bereket Varlık Kiralama 450 milyon TL kira sertifikası ihraç edecek!

Bereket Varlık Kiralama, 79 gün vadeli, 450 milyon Türk lirasına kadar artırılabilecek kira sertifikası ihracı için Sermaye Piyasası Kurulu'na tertip ihraç belgesi onayı başvurusu yaptı. 

Türk lirası gelişmekte olan ülke para birimlerini geride bıraktı!

Türk Lirası, kasım ayından bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 15 değer kazancıyla gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren para birimi oldu.

Türk lirası varlıklar güven vermeye devam ediyor!

Küresel çapta risk ve belirsizliklerin artmasına karşın, yurt içinde ekonomide yeni dönem vurgusu ve bu paralelde atılan adımların bir sonucu olarak Türk lirası varlıklar pozitif ayrışmaya devam ediyor.

Türk Lirası'nda 2 yılın en hızlı yükselişi!

Dolar/TL kuru, Merkez Bankası'nda yaşanan başkanlık değişimi, ABD'de Joe Biden'ın başkanlık yarışını önde tamamlaması, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa haberleri sonrasında yeni haftaya sert düşüşle başladı. Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 5 değer kazanarak 8.02 seviyesini gördü.

Tekirdağlı emlakçı ABD'deki araziyi Türk Lirası'yla satıyor!

Tekirdağ'da emlakçılık yapan Sedat Kapçak, ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Napa kentinde 67 dönüm araziyi Türk Lirası üzerinden 29 milyon 500 bin liraya satışa çıkardı.

Vakıf Varlık Kiralama 300 milyon TL kira sertifikası satacak!

Vakıf Varlık Kiralama'nın 450 milyon Türk Lirasına kadar artırılabilecek 300 milyon Türk Lirası tutarındaki 91 gün vadeli kira sertifikasının halka arz yöntemiyle yurtiçinde ihracı gerçekleşti.

Türk lirasına çevrilecek kira sözleşmelerinin damga vergisi Haberi

Türk lirasına çevrilecek kira sözleşmelerinin damga vergisi

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre Türk parasına uyarlanacak sözleşmelere ilişkin damga vergisi uygulaması hakkında Damga Vergisi Sirküleri yayınlandı. Sirkülerde TL'ye çevrilecek kira sözleşmelerinde damga vergisinin aranmayacağı duyuruldu.


Damga Vergisi Sirküleri/22


Konusu: 85 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına göre Türk parasına uyarlanacak sözleşmelere ilişkin damga vergisi uygulaması hakkında.

Tarihi: 22/11/2018

Sayısı: DV-22/2018-1/Türk Parasına Uyarlanacak Sözleşmelerde Damga Vergisi


1. Giriş

13/9/2018 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 85 sayılı “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ın uygulanması kapsamında, döviz cinsinden kararlaştırılmış sözleşmelerdeki bedellerin Türk parası olarak değiştirilmesine ilişkin düzenlenen kağıtlarda damga vergisi uygulaması bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

2. Yasal Mevzuat

13/9/2018 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan ve aynı tarihte yürürlüğe giren 85 sayılı “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik...