11 / 08 / 2022

Üniversite öğrencileri ev sorunu

Üniversite öğrencileri ev sorunu

Farklı şehirlerden üniversite okumak için geldikleri İstanbul’da başta ev, mobilya, arkadaş bulma gibi çeşitli sıkıntılar yaşayan öğrenciler, akranlarının yaşamını kolaylaştıracak ‘Student’s Home’ adlı web sitesi ve aplikasyonunu hayata geçirdi.

Ev kiralarına yüzde 200 zam! 2 bin 500 liralık daire 7 bine dayandı işte kiraların en ucuz olduğu yerler

Geciken kentsel dönüşüm inşaatları, mülteci ve üniversite öğrencilerinin ev arayışlarıyla birlikte konut kiraları yüzde 200'e yakın arttı. Türkiye genelinde konut sıkıntısı son raddeye geldi.

İlkokul, lise, üniversite öğrencileri dikkat! Siz de yardım parası alabilirsiniz...

Devlet; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede okuyan öğrencilerin ihtiyaçları olduğu takdirde öğrencilerin ailelerine maddi destek sağlıyor. Bu maddi yardımdan faydalanmak isteyenlerin Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ve il meclisine başvuru yapması gerekiyor.

Ev hanımları, işsizler ve öğrenciler... Piyango bu sefer size vurdu, 6.000 lira maaş!

İŞKUR tarafından, evde oturanlara 6 bin lira maaş ödenecek. Ev hanımları, işsiz vatandaşları ve öğrencileri kapsayan bu maaş ödemesinde evde oturan herkes evde iş yaparak para kazanacak...

Özcan Purçu'dan üniversite öğrencilerine kira yardımı yapılması için kanun teklifi!

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, kredi ve burs alan üniversite öğrencileri için aylık 500 Türk Lirası tutarında kira yardımı yapılmasına ilişkin kanun teklifi sundu.

Üniversite öğrencileri de kripto para furyasına katıldı!

Kripto para yatırımları Türkiye genelinde artmaya devam ediyor. Öyle ki üniversite öğrencileri de bu kripto yatırımcıları arasında yer alıyor. 

Ankara'da öğrenciler için kiralık ev portalı hizmete alındı!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, şehre üniversite okumaya gelen ve kiralık konut arayan öğrenciler için ev arama portalı oluşturulduğunu açıkladı.

Edirne'de ev kiraları uçtu!

Edirne'de üniversite öğrencileri yüksek konut kiralarına tepkili. Pandemiden önceki ve sonraki fiyatların arasında dev bir fark olduğu belirtiliyor.

Öğrencilerden İzmir Valiliği'ne kira tepkisi!

İzmir'de yüksek konut kiraları ve yurtların yetersiz kalması sebebiyle kalacak yer bulmakta zorluklarla karşılaşan üniversite öğrencileri, parkta sabahlama eylemi sırasında açıklama yaptı. Öğrenciler "Bizler kiralara üst sınır getirilmesini istiyoruz" dedi.

Üniversite öğrencilerinden kira protestosu!

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmak için hak sahibi olamayan üniversite öğrencileri, ev kiralarında yaşanan yükseliş ve yurtların pahalılığı sebebiyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle karşı karşıya kaldı. Fiyatlara tepki gösteren öğrenciler, durumu protesto etti.

Öğrenciler yaşayacak ev bulamıyor!

Üniversite öğrencilerin barınma sorunu gün geçtikçe büyüyor. Kiraların artmasıyla beraber öğrenciler bütçelerine uygun ev bulamıyor. 

Öğrencilerin kiralık ev sıkıntısı büyüyor!

İstanbul genelinde kiralık ev sorunu gün geçtikçe büyürken üniversite öğrencileri kalacak ev bulamıyor. Emlakçılar piyasadaki son durumu anlattı. 

Düzce'de ev sahipleri öğrencileri dolandırdı!

Düzce'de özellikle üniversitenin yakınında olan yerlerde bulunan evlerde kiralık fiyatları yükselişe geçti. Bölgedeki ev sahipleri kendilerini emlakçı olarak tanıtarak öğrencileri dolandırdı. 

Öğrenciler ev kiralarken nelere dikkat etmeli?

Yüz yüze eğitim kararından sonra öğrencileri ev telaşı sardı. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu. 

Üniversite öğrencileri ev sorunu Haberi

Üniversite öğrencileri ev sorunu

Kayseri, Bursa, Muğla ve İzmir’den İstanbul’a eğitim görmek için gelen Ali Samed Güneş, Ezgi Özdil, Nur Aydın, Ege Tokdemir, Metin Erşahin ve Ege Uçucu, kiralık ev bulmakta sıkıntı yaşamalarından yola çıkarak üniversiteye başlayan akranlarının ihtiyaçlarına ve isteklerine yönelik hizmet sunup destek olmak için kısa ismi ‘S-Home’ olan ‘Student’s Home’ adlı web sitesi ve aplikasyonunu geliştirdi.

Öğrenciler arasında dayanışma ağının güçlenmesini planlayan genç girişimciler, geliştirdikleri yeni uygulama ile başta daha hızlı ve kolay konut bulma, kampanyalı mobilya paketleri, anlaşmalı işletmelerden indirimler, fatura ve abonelik işlemleri, sosyalleşip eğlenmek için çeşitli aktiviteler, evcil hayvan sahiplenme, indirimli nakliye ve tadilat gibi hizmetleri de sunuyor.

“AYNI SORUNLARI YAŞADIM”

Okumak için geldikleri şehirde yaşadıkları sorunların kendilerine çıkış yolu olduğunu belirten Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğrencisi, kurucu başkan Ali...