vanda hangi binalar kentsel dönüşümde

vanda hangi binalar kentsel dönüşümde

Kentsel dönüşümde Van'a müjdeli haber geldi. Vatandaşların kendi imkânları ile yıktırdıkları orta ve ağırlı hasarlı binalar da artık kentsel dönüşüm kapsamında kabul edilecek.

Depremde hangi binaların hasar görme olasılığı yüksek?

Deprem Haftası'nda değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Zekai Celep, "2018 Deprem Yönetmeliği, pek çok ülkenin yönetmeliğinden daha kapsamlı. Ancak yönetmeliğin tam olması tek başına yetmiyor. Kuralların uygulanması da gerekiyor" dedi.

Riskli binalarda oturanlar dikkat!

Yoğun risk altında olan ve olası bir doğal afette yıkılma riski bulunan binalar kentsel dönüşümle yenilenerek, sağlam ve afetlere uygun binalar inşa ediliyor. Peki kentsel dönüşümden hangi binalar faydalanabilmektedir? İşte kentsel dönüşüm için gerekli belgeler...

Deprem sigortası neleri kapsıyor? Hangi binalar güvence altında?

İzmir'de toplam 1 milyon 10 bin 220 olan evlerin yüzde 56'sı yani 634 bini deprem sigortalı. Peki deprem sigortası neleri kapsıyor? Deprem sigortasında hangi binalar kapsam dışı kalıyor?

6 soruda DASK 2020!

Deprem kuşağında bulunan ülkemizde sık sık orta ve büyük şiddette depremler yaşanıyor. Depremin ortaya çıkardığı olumsuzlukları ise Zorunlu Deprem Sigortası bertaraf ediyor. Peki DASK neyi karşılar, neyi karşılamaz? Hangi binalar DASK kapsamında? İşte tüm merak edilenler...

DASK nasıl yapılır?

Dün Silivri açıklarında yaşanan deprem sonrasında DASK yeniden akıllara geldi. Peki DASK nasıl yapılır? Hangi binalar DASK kapsamında alınır? İşte detaylar....

İmar barışı için hangi bankalar kredi veriyor?

Tapusuz 13 milyon yapıyı ilgilendiren imar barışında imara aykırı binaların Yapı Kayıt Belgesi alması gerekli. Bankalar Yapı Belgesi’ne özel, düşük faizli kredi imkanı sağlıyor. Peki imar barışı için hangi bankalar kredi veriyor?

İmar affından yararlanma şartları 2018!

TBMM'ye sunulan yasa tasarısı ile imar affı geliyor. Peki, hangi binalar imar affından yararlanabilecek? İşte imar affından yararlanma şartları 2018..

Mehmet Albayrak: Dönüşümden önce hasta binalar belirlenmeli!

İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, kentsel dönüşüme başlamadan önce hangi binaların hastalıklı olduğunu belirlemek gerektiğini söyledi.

Mega kentleri gelecekte hangi sorunlar bekliyor?

Dünyada halihazırda 29 mega kent bulunuyor ve bu rakam günden güne artıyor. Kullanılabilir alan küçülmeye devam ettikçe nüfusun, binaların ve altyapıların konsantrasyonu katlanarak artıyor. Peki Mega şehirleri gelecekte hangi sorunlar bekliyor?

Çöp vergisi hangi fatura üzerinden tahsil edilir?

Çöp vergisi, belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar için ödeniyor. Peki, çöp vergisi hangi fatura üzerinden tahsil edilir?

Hangi banka kentsel dönüşüm kredisi veriyor?

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli alanlarda yer alan riskli binalar yıkılarak yerine yeni binalar inşa ediliyor. Bu kredi genellikle yıkılan evin inşası için kullanılıyor. Peki, hangi banka kentsel dönüşüm kredisi veriyor?

Hangi binalar riskli olarak tespit edilir?

Kentsel Dönüşüm Kanunu gereğince, riskli alanlarda yer alan riskli binalar yıkılarak yerine yeni yönetmeliklere uygun binalar inşa ediliyor. Peki, hangi binalar riskli olarak tespit edilir? Riskli yapı tespiti nasıl yapılır?

Kentsel dönüşüm hangi yapıları kapsıyor?

Riskli yapı olarak tespit edilen ve risk raporu verilen binalar için kentsel dönüşüm süreci başlamış oluyor. Peki, kentsel dönüşüm hangi yapıları kapsıyor?

vanda hangi binalar kentsel dönüşümde Haberi

vanda hangi binalar kentsel dönüşümde

Konuya ilişkin Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından da açıklama yapıldı. 

Yapılan açıklamada, "Odamızın da yakından takıp ettiği ve halkımızı yakından ilgilendiren önemli bir konu Mecliste kabul edildi. Vatandaşlarımızın kendi imkânları ile yıktırdıkları orta ve ağırlı hasarlı binalar artık kentsel dönüşüm kapsamında kabul edilecek. 


İlimizde 2011 yılında meydana gelen deprem sonrası yıkılması kararlaştırılan orta hasarlı veya ağır hasarlı yapılar 6306 sayılı kanuna tabı tutularak riskli yapılar olarak kabul edilmiş ve Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Kapsamında yıkımlarına karar verilmişti. 


Bu yapılar yıktırılarak kentsel dönüşümden yararlanma hakkını elde etmişlerdi. 

Ancak İlimizde meydana gelen deprem felaketi nedeni ile ağır hasarlı olan ve tehlike arz ettiğinden dolayı hak sahiplerinin kendi imkanları ile yıktırdığı yapıları 6036 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden önce yıktırıldığı için yasadan, dolayısı...