Yapı denetimleri inceleme

Yapı denetimleri inceleme

Olası bir deprem karşısında yapı denetimlerinin ve müteahhitlerin mesleki sorumluluğu ile ilgili mevzuatların yeterli olup olmadığının incelenmesi için meclise önerge verildi.

6 milyon 100 bin konut denetlendi!

İzmir'de meydana gelen depremin ardından ülke genelindeki yapı denetimleri tekrar gündeme geldi. Bugüne kadar ülke genelinde 6.1 milyon konutun denetimi tamamlandı. 400 bin binada da çalışmalar devam ediyor.

Yapı denetiminde 'Elektronik Beton İzleme' dönemi!

Yapı denetimleri için yeni sistem bugün yürürlüğe girdi. Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile yeni yapı denetim sistemiyle beton numunelerinin elektronik ortamda takibi yapılacak.

Genç mimarlar Sinpaş Yapı'nın projelerini inceledi!

Sinpaş Yapı, Altınoran ve Marina Ankara projesinde Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin öğrencilerini ağırladı. Öğrenciler, projenin detaylarını yerinde inceleme fırsatı buldu.

Antalya'daki yapı denetim firmalarına inceleme!

Antalya’da müteahhitlerin, belediyelerin gücü kullanılarak belli yapı denetim firmalarına yönlendirildiği iddiası üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Şile Kalesi'nin restorasyon çalışmaları hakkında inceleme başlatıldı!

Restorasyondan sonra 'çizgi film kalesi'ni andıran tarihi yapı için Kültür ve Turizm Bakanlığı inceleme başlattı.Yaklaşık 2000 yıllık kaleye çimento ile restorasyon yaptılar.

Ankara Pursaklar'daki kaçak yapılar yıkıldı!

Pursaklar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen kaçak yapıların yıkımı gerçekleştirildi. Ağustos ayında sıkılaştırılan kaçak yapı denetimleri bundan sonra da devam edecek.

İnşaat Komitesi Yapı Fuarında!

MUTSO 6'ncı Meslek Komitesi üyeleri, bu yıl 38'incisi düzenlenen yapı fuarını ziyaret ederek sektörün gelişmelerini yakından inceleme fırsatı buldu.

Yapı denetimleri hız kesmiyor!

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, sağlam ve güvenli yapı için denetimlerini sürduniyor. Yapılan deneümler kapsamında vatandaşların sağlam, kaliteli, doğal afetlere dayanıklı ve korumalı bir konuta sahip olması amaçlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yapı denetimleri hız kesmiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, sağlam ve güvenli yapı için denetimlerini sürdürüyor. Yapılan denetimler kapsamın da vatandaşların sağlam, kaliteli, doğal aletlere dayanıklı ve korumalı bir konuta sahip olması amaçlanıyor.

Denetim firmaları, inşaatı yapan firma tarafından belirleniyor!

Yaklaşık 18 bin insanın hayatını kaybettiği Marmara depreminin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen yapı denetimleri sağlıklı yapılmıyor. Hâlâ yapı stoğunun yenilenmesinde sıkıntılar bitmedi. Denetim firmaları, inşaatı yapan firma tarafından belirleniyor.

Kamu binaları yapı denetimden neden muaf?

Kamu binalrının yapı denetimden muaf olup olmaması tartışılıyor. Adana Ekspres'te yer alan kamu binaları denetimleri hakkındaki haberin içeriğini aşağıda bulabilirsiniz. Kamu binaları yapı denetimden neden muaf?

Tuncer Dikensak: İnsanı deprem değil bina öldürür!

İnşaat Mühendisi Yapı Denetimleri Birliği Bursa Şube Başkanı Tuncer Dikensak, gerek yerel gerekse genel anlamda Türkiye'de üretilen binalara ilişkin denetim konusundaki aksaklıkları ve sıkıntıları gündeme getirdi...

Yapı Kooperatifleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görev alanında bulunan yapı kooperatifleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına devredilecek. Bundan sonra 53 bin yapı kooperatifinin denetimleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak...

Yapı denetimleri inceleme Haberi

Yapı denetimleri inceleme

Bursa Milletvekili Erkan Aydın ve 22 Milletvekili tarafından yapı denetimlerinin ve müteahhitlerin mesleki sorumluluğu ile ilgili mevzuatların yeterli olup olmadığının incelenmesi için meclis araştırması önergesi hazırlandı.

Olası bir deprem karşısında yapı denetimlerinin ve müteahhitlerin mesleki sorumluluğu ile ilgili mevzuatların yeterli olup olmadığının incelenmesi amacıyla meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi. 

Olası bir deprem karşısında yapı denetimlerinin ve müteahhitlerin mesleki sorumluluğu ile ilgili mevzuatların yeterli olup olmadığının incelenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge;

GEREKÇE 

''Ülkemizde yaşanan depremler ve olası depremler konunun ulusal güvenlik sorunu haline geldiğini göstermektedir. 1999 yılından başlayarak günümüze kadar devam eden depremler müteahhitlik mesleğinin de sorgulanmasına yol açmıştır. Söz konusu meslek yönetmeliklerle düzenlense de bu konuda temel yasaya ihtiyaç olduğu açıktır. Ne yazık ki, ülkemizde bir çok...