Güneş enerjisi Şanlıurfa'ya kazandıracak!

Güneş enerjisi Şanlıurfa'ya kazandıracak!

Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası'na göre Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yıllık ortalama 1600-1650 kilovatsaat / metrekare güneş radyasyonuyla güneş santrali kurmak için elverişli bölgeler arasında yer alıyor.


Güneş ışığından en fazla faydalanan iller arasında yer alan Şanlıurfa'ya güneş enerjisi santrali kurulacak. Son yıllarda enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Türkiye'de yerli ve yenilenebilir enerji potansiyelini ekonomiye kazandırmaya yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Bu kapsamda güneş enerjisine dayalı yatırımlar önemli bir yer tutuyor.


YATIRIM KÜÇÜK GETİRİSİ BÜYÜK


Bu çerçevede, Arya Energy Mühendislik Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketide Şanlıurfa'ya güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyor. Santral için hazırlanan proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, şirket Şanlıurfa'da 9,99 megavat kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali kuracak. Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde kurulacak santralin proje bedeli ise 940 bin lira olarak belirlendi. Paneller için 445 bin lira harcanması planlanan projenin enerji nakil hattı için ise 95 bin liralık kaynak kullanılacak.


İSTİHDAM SAĞLAYACAK


Söz konusu şirket tarafından, 213 bin metrekarelik alan üzerinde kurulması planlanan santral, toplam 10 bölümden oluşacak. Santralde 40 bin panel, 20 kilovat gücünde toplam 440 invertör ekipmanı kullanılarak elde edilecek. Enerji, doğru akımdan alternatif akıma çevrilip trafo şebekeleri vasıtasıyla dağıtım hatlarına verilecek. Projenin inşaat aşamasında 10, işletilmesi aşamasında ise 20 kişiye istihdam sağlanacak.


TERTEMİZ ENERJİ SAĞLAYACAK


Güneş ışığından faydalanma süresi uzun olan Türkiye, güneş enerjisinden elektrik üretimi açısından oldukça avantajlı bir konumda bulunuyor. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası'na göre Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yıllık ortalama 1600-1650 kilovatsaat/metrekare güneş radyasyonuyla güneş santrali kurmak için elverişli bölgeler arasında yer alıyor.


Haber Kıta