Güngören'in kentsel dönüşümünde rantçılara geçit yok!

Güngören'in kentsel dönüşümünde rantçılara geçit yok!

Tozkoparan'da yapılacak dönüşüm projesi öncesinde, gecekondu almaya çalışan rantçılar nasibini alamadı. Peki nasıl?


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile Güngören Belediyesi'nin Tozkoparan'da yapacağı 12 bin konutluk dev projenin haberini alan rantçılar bölgedeki gecekonduların peşine düştü. Kentsel dönüşüm kapsamına girecek metruk evlerin sahiplerine servet öneren fırsatçılar kapı kapı dolaşıp evleri toplamaya çalışıyor. Projenin 2008'de hayata geçmesiyle birlikte bölgedeki gecekonduların fiyatlarının fırlayacağını hesap eden rantçıların çabaları Güngören Belediye Başkanı Yücel Karaman'a takıldı. Yücel Karaman bölgedeki gecekondu sahiplerini tek tek arayarak `evlerinizi satmayın' uyarısında bulunuyor.


TOKİ'ye arazi tesliminin 2006 yılının sonunda yapıldığını söyleyen Yücel Karaman, rantçılara fırsat vermemek için, proje üzerinde 3 yıl gizli bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Karaman, "Biz orada işi sıkı ve gizli tuttuk. Uyarılarımız sonucunda proje duyulduğundan beri anormal bir satış hareketi olmadı" diye konuştu.


12 BİN KONUTLUK DEV PROJE


İnşa aşamasında vatandaşları kesinlikle madur etmeyeceklerini söyleyen Karaman, "Vatandaşı bir yere kovmayacağız. Rezerv alarak kullanacağımız alanlarımız var. Önce boş alanlara konut yaptıktan sonra vatandaşlarımızı buraya alıp, onların arazilerine konut yapacağız" dedi. Projeden öncelikli olarak burada yaşayan ev sahiplerinin yararlanacağını anlatan Karaman, çok az bir ücret mukabili vatandaşın konutu 65 metrekare ise 65 metrekarelik ev verileceğini kaydetti. Şu an bölgedeki 89 bin metrekarelik inşaat alanının, 223 bin metrekareye çıkarılacağını ifade eden Karaman şöyle devam etti: "Donatı alanları oluşturulacak. Yollar yeniden düzenlenecek. Ataköy'ün taşıdığı özelliklerin daha iyisi var burada. Buranın Ataköy'den güzel olması lazım. Çünkü Ataköy gibi burası da E5'e cepheli, havalimanına yakın, Ataköy'den çok uzak değil. Ulaşım kolaylığı da var. Proje bittiğinde Tozkoparan'daki çarpık yapılaşmanın yerine 12 bin konutluk modern bir şehir inşaa edilmiş olacak. Ancak proje 3-4 yıldan fazla sürer diye tahmin ediyoruz." Şu anda bu bölgede 4 bin 700 konutta 13 bin 600 vatandaş yaşıyor.


EVLERİN FİYATI ARTAR


TURYAP Merter Temsilcisi Murat Karahan da, Tozkoparan'daki satış hareketliliği ve konut fiyatlarında şimdiye kadar bir artış olmadığını söyledi.  TOKİ  projeyi başlattığında arsa ve konutlar rant yapacağını ve fiyatlarının yükseleceğini ifade eden Karahan, "Tozkoparan'da 3 farklı fiyat söz konusunu. Bazı konutlar site halinde ama 1,5 odalı. 2 odalıların fiyatları 45 bin YTL civarında. Baran sitesindeki 3 + 1 dairelerin fiyatları ise 150 - 160 bin YTL civarında. Yerine ve konumuna göre değişir. TOKİ projeyi başlattığında 2 + 1 evler 120 bin YTL'ye yükselir" şeklinde konuştu.


Ali KUŞ