Günlük kiralık evler denetim altına alınacak!

Günlük kiralık evler denetim altına alınacak!

Oda Başkanı Mehmet Gönen, “Günlük kiralık evler, suçlu yatağı oldu. Terör eylemi gerçekleştiren kişiler, uyuşturucu kaçakçıları, aranan şahıslar ve fuhuş sektörü için çok elverişli. Denetim altına alınmalı” dediİzmir Otel Pansiyon ve İşçileri Odası günlük olarak kiraya verilen evlere karşı savışını sürdürüyor. Otellerde kalan kişilerin herhangi bir suçtan dolayı aranması halinde kimlik bilgilerinin emniyet birimlerine otomatik olarak iletilmesi sonucu yakalandığı ancak günlük kiralık evlerde böyle bir uygulama olmadığına dikkat çeken  İzmir  Otel Pansiyon ve İşçileri Esnaf Odası Başkanı Mehmet Gönen, konuyu İçişleri Bakanlığı'na taşıdı.


Foça'daki eylemci


Günlük kiralık evlerin kayıt dışı oldukları için hem sektöre darbe vurduğunu hem de ciddi bir güvenlik sorunu olduğunu belirten Gönen, "Günlük kiralık evler, suçlu yatağı oldu. Terör eylemi gerçekleştiren kişiler, uyuşturucu kaçakçıları, aranan şahıslar ve fuhuş sektörü için çok elverişli. Çünkü hiçbir şekilde denetimi yapılmıyor" dedi. Terör olaylarını gerçekleşirmek için İzmir'e gelen kişilerin bu evlerde kaldığını iddia eden Gönen, "Bunun örneğini Foça'daki terör saldırısında gördük. Foça'da 2012 yılında askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lılar tarafından patlatılan bombaların faili, İzmir'de otellerin kayıtlarında bulunamamıştı. Sonra bu kişinin kiralık evde kaldığı tespit edildi. Bu evler bu tür örgütleri rahatça bünyelerinde saklayabilir" diye konuştu.


Yerleşim yeri adresinin beyanda bulunması, yasal bir zorunluluk olmasına rağmen bu tür yerler ruhsatsız çalıştığı için bildirim yapmadığını belirten Gönen, "ülkemizin terör tehdidi altında olduğu böyle bir zamanda bu evlerde kayıtsız kalan misafirlerin büyük bir risk oluşturacağı muhakkaktır. Bu konu gerçekten önemli bir hal almıştır. Sırf para kazanmak için iç güvenliğin bu kadar arka plana atıldığı başka hiçbir ortam yok. Her yerde güvenlik önlemleri artırılırken bu evlerle ilgili bu kadar rahatlık olmasını anlamıyoruz. Günlük kiralık evlerin kayıt altına alınmasını ve tam anlamıyla bir denetlenmesini istiyoruz" dedi.Yeni Asır