Gurbetçiler Türkiye'den ev aldı!

Gurbetçiler Türkiye'den ev aldı! Gurbetçiler Türkiye'den ev aldı!

Almanya’nın Düsseldorf kentinde devam eden Evim Türkiye Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı'na gurbetçilerden yoğun ilgi geldi. Fuarın ilk gününde olduğu gibi, ikinci gününde de ziyaretçiler firmaların emlak projelerinden satın aldı.


Demirören Medya ve İSTexpo Fuarcılık iş birliği, Lineadecor stratejik ortaklığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle THY resmi ulaşım sponsorluğunda düzenlenen Evim Türkiye Fuarı'na gurbetçilerin yoğun ilgisi devam ediyor. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen fuar emlak sektörünü bir araya getirdi. Aralarında Pınar Altuğ ve Birol Güven’in de bulunduğu ünlüler stantları gezip projeler hakkında bilgi aldı. Fuarda yoğun ilgiden dolayı uzun kuyruklar oluştu.

Sektör temsilcileri memnun

Türkiye’nin önde gelen 76 gayrimenkul firmasını Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarla bir araya getiren fuardan ziyaretçiler ve yoğun ilgiden dolayı da firma temsilcileri memnun olduklarını dile getirdi. Fuarı gezen gurbetçiler arasında emlak satın alanların sayısı arttı.

Gayrimenkul firmalarıyla buluşan gurbetçilerden Şefik Ceylan, “Fuar çok güzel. Tahmin ettiğimizden de çok üzerinde bir fuar oldu. Projeler bakmaya geldik. Türkiye’ye varınca kalacak bir yerimiz olsun istiyoruz. Evim Türkiye Fuarı sayesinde evimiz Türkiye olacak” diye konuştu.

Gurbetçi Osman Aykul ise “İlk defa böyle bir fuar Almanya’da yapılıyor. Bunun için de çok mutluyuz. Ev bakmaya geldik. Çok renkli geçiyor. Çok beğendik ortamı da, güzel bir şey alacağız” dedi.

Almanya’da yaşayan Şenol ve Hülya Gül çifti de ailece ev almak için fuara geldi. Projeleri incelediklerini söyleyen Hülya Gül, “Ev ve dükkân bakıyoruz. Bugün anlaşabilirsek almadan gitmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

''Çok başarılı''

Fuarı ziyaret eden Türkiye-Almanya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu, “Böyle bir fuar ilk defa Almanya’da düzenleniyor. Benim için de bir ilk oldu. Türkiye’nin en önemli firmalarını burada bir arada görmek bizim için fevkalade önemli. Bu firmaları her zaman bir arada bulmak mümkün olmuyor, hele Almanya’da. İlk olmasına rağmen son derece başarılı gördüm. Hafta sonu daha yoğun bir ilgi olacağını düşünüyorum. Ailecek gelip evlerin, ya da herhangi bir şekilde yatırım yapmak isteyenleri görmek güzel bir gelişme. Hafta sonu daha da büyümesini bekliyorum. Açıkçası bu bir ilk olduğu için örnek teşkil ediyor. Tekrarlandıkça geleneksel hale gelir ve Türkiye daha fazla kazanabilir" açıklamasında bulundu.

''Türk bankalarının desteği lazım''

Alman Bankalarının Türkiye’deki gayrimenkul satın alımları desteklemediğini ve Türk bankalarından gurbetçilerin finansal destek almaları halinde daha fazla satış yapılabileceğini söyleyen Özoğlu, “Bu fuar geleneksel hale gelir ve Almanya’da tekrarlanırsa inanıyorum ki Türkler dışında Almanlar da buna ciddi ilgi duyacaktır. Almanya için ve Almanlar için Türkiye hala önemli bir ülke. Bizim temel hedefimiz ekonomik olduğu için, ekonomik anlamda zaten Almanlarla olan eski ticari bağlantılarımızın tekrar aktif hale geldiğini görmek bizleri sevindiriyor. 

Şu anda 2017 yılı sonu verilerine baktığımız zaman 37 milyar Euroluk ticari işlem hacmine ulaşılmış durumda Türkiye-Almanya arasında. Türkiye 15 milyar Euro ile en fazla ihracat yaptığı ülke. 22 milyar Euro ile ithalat yaptığı bir ülke. 2018 yılı verileri tam netleşmedi. 40 milyar Euro seviyelerine ulaşması bekleniyor” şeklinde konuştu.

''Ziyaretçiler yoğunlaşmaya başladı''

Bir gayrimenkul firmasının satış müdürü Dilek Özdemir ise fuarla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Biz burada aslında satış hedeflemiyoruz. Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın ayağına geldik. Onlar çünkü İstanbul’dan tutun Ege’den Akdeniz’den birçok konut projelerini gezmeye geldiler. Belki 15 günde dolaşamayacakları projeleri bir günde dolaşabilme imkânı sağladık. Memnunuz, bugün itibariyle daha da ziyaretçiler yoğunlaşmaya başladı.”