Hacı Zeynelabidin Tagiyev’in Büyükada’daki yalısı satışa çıktı!

Hacı Zeynelabidin Tagiyev’in Büyükada’daki yalısı satışa çıktı! Hacı Zeynelabidin Tagiyev’in Büyükada’daki yalısı satışa çıktı!

Azerbaycanlı hayırsever işadamı Hacı Zeynelabidin Tagiyev’in Büyükada’da bulunan yalısı satılıyor. 300 yıllık tarihe sahip yalı için 17 milyon lira değer biçildi.İstanbul Boğazı'nın eşsiz güzelliğine sahip tüm dünyanın ilgisini çeken, İstanbul adalarındaki tarihi yapılar da yerli ve yabancıların gözdesi haline geldi. Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; Büyükada'da bulunan Hacı Zeynelabidin Tagiyev Yalısı da satış fiyatlarıyla dudak uçuklatıyor. Birinci derecede tarihi eser arasında bulunan tarihi yalının Osmanlı Dönemi'nde yapıldığı, sonrasında Azerbaycanlı işadamı Hacı Zeynelabidin Tagiyev tarafından satın alındığı ortaya çıktı. Şimdilerde torunları tarafından senenin belli aylarında kullanılan ve 17 milyon liraya satışa çıkartılan 2 bin 400 metrekarelik 300 yıllık yalının, 5 odası ve 2 salonu yer alıyor. Tamamen ahşap yalının iskelesi ve arazisinde müştemilatı bulunuyor. Deniz manzaralı yalının sahibi olmak için pek çok kişi sıraya girdi.

 

HAYIRSEVERLİĞİYLE ANILDI

Hacı zeynelabidin Tagiyev, 1873 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de dünyaya geldi. Çocukluğu fakirlik içerisinde geçerken, birikimleri ile aldığı topraktan petrol çıkmasıyla bir anda zenginleşti. Kız çocuklarının eğitimine destek sağlayan Tagiyev, Kafkasya'nın ilk ve tek kız okulunu inşa ettirdi. Her fırsatta Azerbaycan halkına yardım etti. Öğrencilere burs vererek eğitim görmeleri için İngiltere, İtalya, Almanya ve Türkiye'ye gönderdi. Bakü Ticaret Bankası'nı kurdu. 1924 yılında hayatını kaybetti. Azerbaycan'da bir kasabaya, Tagiyev'in ismi verildi.