Hacılar Höyüğü'ndeki kazıların bu yılki bölümü başladı!

 Hacılar Höyüğü'ndeki kazıların bu yılki bölümü başladı! Hacılar Höyüğü'ndeki kazıların bu yılki bölümü başladı!

Burdur'daki Hacılar Höyüğü'nde yapılan arkeolojik kazıların bu yılki bölümüne başlandı
     Kazı Heyeti Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsün Umurtak, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılki kazıların 40 kişilik ekiple yürütüldüğünü kaydetti. Bu yıl büyük höyük bölgesinde çalıştıklarını anlatan Umurtak, geçen sene yapılan kazılarda çok önemli sonuçlar elde ettiklerine dikkati çekti. 

     Umurtak, kazılarda MÖ 2500'lü yıllara ait yapı kalıntılarına ulaştıklarını ifade etti. Kazılarda ayrıca madeni iğne, çok değişik kap türleri, mühürler gibi buluntulara da rastladıklarına dikkati çeken Umurtak, ''Höyüğün batı alanında ilk tunç geç kalkolitik dönemden ilk tunç birinci döneme geçiş sürecini aydınlatacak güçlü savunma sistemleri ortaya çıkarmıştık. Hacılar Höyüğü kazılarının önümüzdeki 10-15 sene içinde Anadolu arkeolojisi için çok önemli sonuçlar vermesini bekliyoruz'' dedi. 

     İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır ise büyük höyük kazılarının bölgenin kültür tarihinin en erken dönemlerine ışık tutacağına değindi. Kazılarla Türkiye arkeolojisine önemli katkılar sağlanacağına işaret eden Tanır, Hacılar'daki kazıların 9 bin yıllık tarihi geçmişiyle dikkati çektiğini anlattı. 

     Tanır, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı kazılar için 100 bin lira yardımda bulundu. Bu tür kazılar bakanlık tarafından sürekli desteklenmektedir'' diye konuştu. 

     Tanır, Burdur'da 165 arkeolojik sit alanının olduğunu da kaydetti. 

     Hacılar Höyüğü'ndeki ilk kazı çalışmaları, 1957-1961 yılları arasında İngiliz bilim adamı James Mellaart tarafından başladı. 50 yıl ara verilen kazılar, geçen yıl Prof. Dr. Gülsün Umurtak başkanlığında tekrar başlamıştı. 

     Kazıların bu yıl ekim ayına kadar devam edeceği bildirildi. 

AA