Hakan Tütüncü: Pil Fabrikası'na kimse göz dikemeyecek!

Hakan Tütüncü: Pil Fabrikası'na kimse göz dikemeyecek!

Kepez Belediyesi’nin Şubat ayı meclisinde gazetecilerin Pil Fabrikası ile ilgili sorularını cevaplandıran Başkan Hakan Tütüncü; “Orası kesinlikle ve kesinlikle park alanı olacak ve biz hayatta ve ayakta olduğumuz sürece oraya kimse göz dikemeyecek” dedi.




Tarihi Dokuma Fabrikasını halka açan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, şimdide Antalya’nın simgesi Pil Fabrikasının anılarıyla yaşatılması ve geleceğe taşınması gerektiğini söyledi. Üzerinde spekülasyonların yapıldığı Dokuma alanını halka kazandırdıklarını belirten Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, “Bu bizim için çok önemli bir gelişme idi. Şimdi Dokuma Fabrikası ile beraber değerlendirilmesi gereken en önemli alanlardan birisi de Pil Fabrikası alanı. Pil Fabrikası alanı imar planında yeşil alandır. Bir park alanıdır. Herhangi bir şekilde değişme imkânı yoktur” dedi.


Pil fabrikasının akıbetinin sık sık sorulduğunu belirten Başkan Tütüncü, “Belediye ve şahsımın o alanda ki en önemli yaklaşımı güzel bir park alanı haline getirilip, pil fabrikasının anıları ile yaşatılması ve geleceğe taşınmasıdır. Kulağımıza orayla ilgili dedikodular çalınıyor. Bunların karşısında şunu net bir şekilde ifade ediyorum. Kesinlikle park alanı olacak. Biz hayatta olduğumuz sürece oraya kimse göz dikemeyecek. Fabrikalar Antalya için çok önemli bir bölge. Herhangi bir problem yok’’diye konuştu.


Tek amacının pil fabrikasını yeşil alan olarak halka kazandırmak olduğunu bildiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Hukuki mülkiyet şuanda Makine Kimya Endüstrisine ait… Pil fabrikasının arka kısmı da daha önce Deniz Kuvvetleri Kumandanlığına tahsis edilmişti. O bölgeye lojmanlar yapıldı. Pil fabrikasının yeşil alan, bir günü birlik sosyal tesis olarak kullanılmasını doğru buluyorum. Mülkiyet sahibi MKE ile orasının emniyet müdürlüğü yapılması konusunda görüşmüştük. Emniyet müdürlüğüne farklı bir çözüm bulundu. Pil fabrikası konusunda ikinci kez MKE ile bir görüşmemiz olmadı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ile de Pil Fabrikası hakkında görüşeceğiz” dedi.


Antalya Ekspres Gazetesi 



Haber Antalya Son Haber'de şu şekilde yer aldı;


Fabrikalar Mahallesi’nin kendileri için çok önemli ve özel bir yer olduğunu söyleyen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,  Dokuma Fabrikası’nın halka kazandırılmasıyla başlayan sürecin Pil Fabrikası ile de devam edeceğini iletti.  Daha önce Dokuma Fabrikası ile ilgili bir çok sansasyonel haberlerin yapıldığını ve bu haberlerin alanın halka açılmasıyla sona erdiğini hatırlatan Tütüncü; “Fabrikalar Mahallesi bizim için son derece özel ve önemli. Orada yakın bir tarihte Antalya’nın çok üzerinde konuştuğu, çok sansasyonların yapıldığı Dokuma alanını halkımıza kazandırdık.  Bu bizim için çok önemli bir gelişmeydi.  Şimdi orada Dokuma fabrikası ile beraber değerlendirilmesi gereken en önemli alan Pil Fabrikası.  Pil Fabrikası alanı planda yeşil alandır, park alanıdır. Herhangi bir şekilde değişme imkânı yoktur.  Belediyemizin ve şahsımın oradaki yaklaşımı orayı güzel bir park haline getirip Pil Fabrikası’nın hatırlarıyla yaşatabilmektir” diye konuştu. 

 

“PİL FABRİKASINA KİMSE GÖZ DİKEMEYECEK” 

Zaman zaman Pil Fabrikası ile ilgili olarak da bir takım dedikoduların kulaktan kulağa yayıldığına dikkat çeken Tütüncü,  Pil Fabrikasının akıbeti konusunda kesin bir dil kullandı.   Tütüncü; “Zaman zaman buranın akıbeti ile ilgili sorular soruluyor.  Zaman zaman kulağımıza dedikodular çalınıyor. Zaman zaman şunu açık ve net bir şekilde ifade ediyorum. Orası kesinlikle ve kesinlikle park alanı olacak ve biz hayatta ve ayakta olduğumuz sürece oraya kimse göz dikemeyecek.  Fabrikalar gerçekten Antalya için çok önemli bir bölge.  Gerek dokuma fabrikası gerek pil fabrikasının Antalya’nın merkezinde çok büyük alan olması vesilesiyle çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Şuanda tek amacımız orayı halka kazandırmak” dedi. 

 

GÜNÜ BİRLİK SOSYAL TESİS OLACAK 

Mülkiyeti Makine Kimya Endüstrisi’ne ait olan alanın hukuki durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Tütüncü; “Pil Fabrikası’nın hukuki durumu ile ilgili bir sorun olmadığı bilgisini paylaştı.  Alanın arka kısmının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na tahsis edildiğini hatırlatan Tütüncü; “Pil Fabrikası’nın şuanda mülkiyeti Makine Kimya Endüstrisi kurumuna ait...  Pil Fabrikasının arkasındaki bir kısım alan da daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na tahsis edilmişti.  Orada da lojmanlar yapıldı.  Zaten boş bir araziydi.  Mülkiyeti Deniz Kuvvetlerine verildi.  Pil Fabrikası da eski yerinde duruyor.   Geçmişte orası kamu hizmetine tahsis edilmişti.  İlerleyen zamanda bunun da gerek Makine Kimya Endüstrisi gerek belediye aracılığı ile günü birlik sosyal tesis olarak değerlendirilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

KEPEZ PARK ORMAN 23 NİSAN’A YETİŞECEK 

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,  24 Aralık’ta ihalesi yapılan ve belediyeye toplam 30 Milyon lira gelir sağlayacak Kepez Park Orman Projesi’nin son durumuna ilişkin bilgiler aktardı.   Projenin gayet iyi bir şekilde gittiğini söyleyen Tütüncü, hafta içi projeyi yerinde incelediklerini,  yüklenici firmanın büyük bir özveriyle çalışmalarını devam ettirdiğini söyledi.  Projenin büyük bir kısmının 23 Nisan’a yetiştirileceğini aktaran  Tütüncü; “ Yüklenici firma büyük bir azimle gece gündüz çalışıyor. 23 Nisan Exposuna alanın büyük bir kısmını açmış olacağız. Gerçekten marka bir eser olacak orası. İnşallah iyi olacak” diye konuştu. 


Antalya Son Haber