Hakkari'de işyeri kiraları 10 bin liraya kadar çıktı!

Hakkari'de işyeri kiraları 10 bin liraya kadar çıktı!

Türkiye'de konut satışının en az olduğu illerin başında gelen Hakkari'de kiralar ise oldukça yüksekç Kaloriferli ev kiraları bin liraya çıkarken, işyeri kiraları 10 bin liraya kadar yükselmiş durumda. 


Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Hakkari'nin en önemli merkezleri olan Bulvar ve Cumhuriyet caddeleri üzerinde yer alan iş yeri kiraları el yakıyor.  

 

76 bin nüfuslu Hakkari'de iş yeri kiraları 4 bin ile 10 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Kaloriferli ev kiralarının ise 700 ile 1000 lira arasında.

 

Ev ve iş yeri kira olan vatandaşlar bu durumun kendilerine büyük sıkıntı yaşattığını, ücretlerin makul seviyelere çekilmesi gerektiğini, aksi takdirde iş yeri sahiplerinin kepenk kapatmak zorunda kalacağını dile getiriyorlar. 

 

Hakkari Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İrfan Sarı ise kira ücretlerindeki yüksekliğin bina yetersizliğinden kaynaklandığını dile getirerek konu hakkında şunları söyledi;

 

"İşletme sahibi yer bulabilmek ve kendi projesinin uygulanabileceği bir mekânı bulabilmek için feragat edip, yüksek fiyatlarla kiralık yerleri tercih ediyor. Burada bir mülk eksikliği var. Bütün bunlar bir araya gelince kira artışları görmek mümkün oluyor. Hakkari, İstanbul ile karşılaştırıldığında kiralar çok yüksek. İlimiz genelinde ilçeler dahil mekân eksikliğinden kaynaklı bir artışla karşı karşıya kalabiliyorlar. Son zamanlarda özellikle zincir marketlerin gelmesi ile birlikte kiralar yükseldi."