Halis Toprak'a El-Maktum'dan hayat öpücüğü

Halis Toprak'a El-Maktum'dan hayat öpücüğüHalis Toprak'ın daha önce satışa çıkardığı ancak gelen teklifleri yeterli görmediği için satmadığı İstanbul Çamlıca'daki 73 bin 500 metrekare büyüklüğündeki arsasını Dubai Şeyhi, Emaar Properties'in sahibi Şeyh Maktum satın aldı.
Şeyh Muhammed Bin Raşid El-Maktum ve Dubai hükümetinin ana ortağı olduğu şirket Emaar Properties arazi için Halis Toprak'a 401 milyon doları nakit olarak ödeyecek. Emaar söz konusu arsa için önce tamamı 405 milyon dolar olan vadeli bir ödeme planı sundu. Söz konusu teklifte 255 milyon dolar peşin, 150 milyon dolar 9 ay vadeli ödeme planı sunuldu. Ancak yapılan pazarlıkların ardından peşin 401 milyon dolara anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın ardından taraflar dün Üsküdar Belediyesi'ne giderek tapu devir işlemlerini gerçekleştirdi. Bu alımla Halis Toprak TMSF'ye olan borçlarının tamamını öderken Maktum da Türkiye'deki en büyük alımını gerçekleştirmiş oldu. Emaar Properties daha önce Zincirlikuyu'daki Karayolları Arazisi'ne talip olmuş ancak Ahmet Nazif Zorlu arsayı satın almıştı. Maktum daha sonra da Levent'teki İETT arazisini satın almış ancak açılan davalar nedeniyle parayı yatırmamıştı.


ARAZİ ERDOĞAN VE UNAKITAN'A DA YAKIN


Maktum'un Libadiye'deki arsa üzerine Anadolu yakasının en


büyük alışveriş merkezi ve rezidans projesini yapacağı belirtiliyor. Emaar'ın yapacağı projenin toplam tutarının 700 milyon doları bulması bekleniyor. Böylece Maktum, Libadiye arsası için yaklaşık 1.1 milyar dolarlık yatırım yapmış olacak. Nitekim Emaar'ın Türkiye'deki ortağı Cihan Kamer, bir süre önce İstanbul Anadolu yakasında 1.5 milyar dolar proje değeri olan bir gayrimenkul geliştirme projesi hazırladıklarını açıklamıştı. Çamlıca'daki arsanın komşuları arasında Aydın Doğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın çocuklarının evleri de bulunuyor.


Halis Ağa TMSF'den kurtuluyor


HALİS Toprak açısından önemi ise uzun süredir ilişki içinde olduğu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) olan tüm borçlarını ödeyecek. Kısa bir süre önce Londra'daki malikanesini 50 milyon sterline Abromoviç'in paravanı olarak gösterilen Kazak işadamı Holerma Peremam'a satan Toprak, Çamlıca'daki arsasının satışından elde edeceği geliri de TMSF'ye ve İş Bankası'na vererek borçlarından kurtulmuş olacak. Bir süre önce de TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Halis Ağa'nın itibarını iade edeceğiz" demişti. Halis Toprak'ın bu satışın ardından oldukça rahatladığı belirtiliyor. Kamuoyunda yıpranan imajını borçlarını ödeyerek düzeltmek isteyen Toprak'ın bundan sonra sanayi yatırımlarına hız vermesi bekleniyor.


ESİN GEDİK