05 / 07 / 2022

Haluk Pekşen: Doğu Karadeniz projesi ile yaylalar imara açılacak!

Haluk Pekşen: Doğu Karadeniz projesi ile yaylalar imara açılacak!

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon'u kapsayan DOKAP Projesi'nin Karadeniz'i "talan ve yağmalama" projesi olduğunu iddia etti.
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, DOKAP Projesi'nin Karadeniz'i "talan ve yağmalama" projesi olduğunu iddia etti. Pekşen yaptığı açıklamada, Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon'u kapsayan DOKAP Projesi'nin "Karadeniz'i talan projesi" olduğunu iddia ederek şöyle dedi: "Projenin adı zaten Doğu Karadeniz Turizm Master Planı: 8 ilin önemli yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirine bağlayacağız diye yola çıkılıp, bölge halkının yüzyıllardır kullandığı yaylalara birer birer el konulmak istenmektedir. Bu projenin bölge halkına getireceği bir refah yoktur, üstüne bölge halkının ata dedelerinden beri kullandıkları yaylalar ellerinden alınacaktır. Şimdi bölgede yavaş yavaş Orman Müdürlükleri yaylaları terk ediniz diye baskı yapmaktadır. Bu baskı seçimden sonra daha da artacaktır." Doğu Karadeniz Turizm Master Planı'nın yaylaları "Karadenizlinin elinden alma, Milli Parkları, Sit alanlarını yağmalama" projesi olduğunu ileri süren Pekşen, "Doğu Karadeniz'in bu denli önemli Milli Parkları, koruma alanlan, yeşil yol denilerek, imara açılıyor. Bu arada da bölgede yüzlerce yıldır yaşayan vatandaşlar topraklarından sürülmek isteniyor. 

Orman kadastrosu uygulaması ile yurttaşların tapulu arazileri hiçbir bedel ödenmeksizin ellerinden alınmıştır" dedi. Yeniçağ