18 / 08 / 2022

 Hasan Bey Çiftliği otel yatırımı yapıyor!

 Hasan Bey Çiftliği otel yatırımı yapıyor!

Hasanbey Çiftliği, Türkiye'nin en büyük ve dünyanın ikinci büyük doğal tarım çiftliği. Dünyanın en büyüğü olma hedefiyle yeni yatırımlar planlanan çiftliğe 100 milyon dolarlık yatırımla bir de otel yapılacak. 20 taş villadan oluşacak otelin inşaatı eylülde başlayacak.Türkiye'nin en büyük ve dünyanın ikinci büyük doğal tarım çiftliği olan Hasanbey Çiftliği, İzmir- Bergama'daki 10 bin dönümlük arazisinde açık alanda ve seralarda doğal meyve ve sebze yetiştiriyor. Çiftlik bünyesindeki Süt Kardeşler üretim tesislerinde ari hayvancılık sertifikasıyla katkı maddesiz süt ve süt ürünleri üretiliyor. 2002 yılında merhum Hasan Şentürk tarafından bölgedeki jeotermal kaynaklardan yararlanmak üzere Dikili'de kurulan çiftliğin büyümesi için her yıl yeni yatırımlar yapılıyor.

Ekonomist Dergisi’nden Levent Gökmen Demirciler’in haberine göre; Hasanbey Çiftliği'nin yeni yatırımlarından biri de otel olacak. Bu yatırım için 100 milyon dolar harcanacak. Otelin inşaatına bu yıl eylül ayında başlanacak.

20 VİLLADAN OLUŞACAK

Hasanbey. com'un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Arzu Şentürk Salık, çiftliğe tarım ve termal turizmi birleştirecek 100 milyon dolarlık bir otel yatırımı yapacaklarını söylüyor. Ruhsatını aldıkları otelin inşaatına eylül ayında başlayacaklarını belirten Salık, "Yaklaşık 20 özel taş villadan oluşacak otele gelenler termal kür almanın yanı sıra hem dinlenip hem de çiftlik hayatını deneyimleyecekler. Çiftliğimizde sebze-meyve toplayıp, hayvan besleyip, balık tutabilecekler. Tarım ve turizmi birleştirecek özel bir turizm konsepti sunacağız" diyor.

HAYVANCILIK İŞİNİ BÜYÜTECEK

Büyümeye yönelik yatırımların devam ettiği çiftlikte 2017'de 20 milyon TL'lik yeni sera ve makine ekipman yatırımı yapılırken 120 dönüm kapalı alan daha eklendi. Bu yıl ise 15 milyon TL'lik yatırımla kapalı alan 700 dönümden 900 dönüme çıkarılacak.

Hayvancılık alanında da yeni yatırımlara devam edeceklerini belirten Arzu Şentürk Salık, "Yüzde 100 Vogü cinsi hayvanlar getirip işlenmiş et işine de girmeyi planlıyoruz. Bu yaz Uruguay'dan 10 milyon TL'lik yatırımla 3 bin baş Chevrolette ve Limuzin ırkından hayvanlar getirip besiciliğe de gireceğiz. Bu hayvanları 300 dönümlük arazimizde besleyeceğiz" diyor.