Hasan Sözbilir'den İzmir depremi açıklaması!

Hasan Sözbilir'den İzmir depremi açıklaması!Prof. Dr. Hasan Sözbilir İzmir'de art arda yaşanan depremlere ilişkin önemli açıklamalar yaptı. İşte Sözbilir'in o açıklamaları...


Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Anadolu Ajansı muhabirine, kırılan fayla ilgili sismoloji istasyonundan bilgilerin gelmeye başladığını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, bölgedeki hareketliliği takip ettiklerini belirten Sözbilir, şöyle konuştu:

"Kuzeybatı güneydoğu uzanımlı, güneybatıya eğilimli Midilli fayı kırıldı. Depremler de bu faydan kaynaklandı. Bu fayın doğu segmenti 2017 yılında meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremle kırılmıştı. Şimdi bunun biraz daha batısındaki parçada kırılma gerçekleşiyor. Bu fayın segmentlerinden birisi 6,6 büyüklüğüne varan deprem meydana getirebilir. 6,3 büyüklüğündeki depremde İzmir'de can ve mal kaybı olmadı. Şu anda meydana gelen depremeler can ve mal kaybı için tehlike oluşturmuyor." 

Karaburun yarımadasının birçok yerinde evlerin, binaların sağlam kayalar üzerinde yapıldığını dile getiren Sözbilir, sağlam zemin kadar yapıların doğru inşa edilmesinin de deprem güvenliği açısından önem taşıdığına değindi.

Hasan Sözbilir

Prof. Dr. Sözbilir, "Yaklaşık 3 saat arayla 5,1 büyüklüğünde iki deprem yaşandı. Aynı büyüklükteki iki depremin olmasının birkaç olasılığı var. Aynı fay üzerinde aynı büyüklükte deprem olabileceği gibi fayların birbirini tetiklemesinden de kaynaklanmış olabilir. Çünkü aynı bölgede başka faylar da var. Fayların birbirini tetikleyip tetiklemediği kısa sürede netleşir." şeklinde konuştu.

Ege Denizi'nde, İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında saat 08.46'da 5,1 büyüklüğünde deprem yaşanmış, daha sonra en büyüğü 4,8 büyüklüğünde çok sayıda artçı kaydedilmiş, saat 11.35'te 5,1 büyüklüğünde bir deprem daha olmuştu.

 

O ilde 6.9 ile 7.2 büyüklüğü arasında deprem bekleniyor!