Hatay Nihal Atakaş Camii'nin temeli atıldı!

Hatay Nihal Atakaş Camii'nin temeli atıldı!

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, hayırsever iş adamı Recep Atakaş tarafından yaptırılan ve eşinin ismini taşıyacak Nihal Atakaş Camisi'nin temeli törenle atıldı.


İskenderun sahil kordonundaki temel atma töreninde konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, caminin Türkiye Cumhuriyeti halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.


Türkiye'nin iç siyasette ne kadar istikrarlı bir yapısı olursa, ekonomisinde de o kadar büyük ve güçlü ilerleme olacağını vurgulayan Atun, "Ekonomisi gelişmiş, ilerlemiş, dünyanın büyük ülkeleri arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti demek, yine etkin ve güçlü dış siyaseti olan bir Türkiye demektir. Bu da Kıbrıs davasında haklarımızın masada daha güçlü şekilde karşılığının tecelli etmesi yönünde de çok önemli bir unsur demektir" diye konuştu.


Türkiye ile KKTC'nin kardeş olduğuna işaret eden Sunat Atun, bu kardeşliğin ilelebet süreceğini söyledi.İnsanoğlunun dünyaya geliş sebebinin Allah'a kulluk etmek olduğunu anımsatan Atun, şunları kaydetti:"Bu kulluk görevini yerine getirirken İslami ilimden ve Efendimizin sünnetinden istifade edebilmek önemli. Sadaka, elbet kazancın bereketini artırıyor. Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde, sadaka-i cariyenin biz öldükten sonra da dünyadaki amel defterimizin açık olduğunu ve ebedi açık kalacağını ifade etmişlerdir. Bu noktada hayırsever Sayın Recep Atakaş iyi bir yatırım yapmıştır."


Hatay Valisi Ercan Topaca da caminin, kente ve İslam alemine hayırlı olması temennisinde bulundu.Cami yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Topaca, "Cenab-ı Hakk hayırlarını daim kılsın. İnşallah kazasız, belasız bu cami inşaatının da en kısa sürede bitmesini ve hizmete açılmasını Allah'tan niyaz ediyor, hayırlı olsun diyorum" dedi.


İş adamı Recep Atakaş ise temeli atılan caminin bir taraftan Selçuklu mimarisinin izlerini taşırken, diğer taraftan da Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu modern Türkiye Cumhuriyeti'nin yenilik çizgisini de barındıracağını belirterek, vatana ve millete hayırlı olmasını diledi.


Konuşmaların ardından katılımcılar butona basarak, 2 bin 500 kişi kapasiteli ve bin 800 metrekare alana sahip olacak çift minareli caminin inşaatının temelini attı.


RadikalHaber Hatay Kent Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

İskenderun Belediyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı I işbirliğinde projelendirilen ve hayırsever işadamı Recep Atakaş tarafından sahil bulvarına yaptırılacak olan Nihal Atakaş Camii'nin temeli dualarla atıldı. 


Temel atma töreninin ardından büyük bir heyecan içinde beklenen ve İskenderun'un simgesi konumunda olacak olan caminin protokolü ise, Hatay Valisi Ercan Topaca, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, iş adamı Recep Atakaş tarafından imzalandı. 


Temel atma törenine; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C.)Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı SunatAtun, Hatay Valisi Ercan Topaca, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Daire Başkanları, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, çevre belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, davetliler ve İskenderun halkı katıldı. 


BAŞKAN DİNGİL; "CAMİLER KUTSAL MEKANLARDIR" 

Tören, saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. İlk olarak konuşma kürsüsüne gelen hayırsever iş adamı Recep Atakaş, birkaç yıldan beri eşi Nihal Atakaş ile cami yaptırmayı düşündüklerini ancak, bunun neresi hakkında olacağı hakkında fikirlerinin olmadığını belirterek, "İskenderun Belediye Başkanımız Seyfi Dingil, şu anda bulunduğumuz alanın camii için uygun olduğunu söyledi ve camii yaptırmaya karar verdik. 


Camiler toplumsal dayanışmanın, bütünleşmenin sağlandığı, birlik, beraberlik, sevgi, saygı, hoşgörü ruhunun kazandırıldığı, dini bilgilerin, güzel ahlakın, doğruluğun ve dürüstlüğün öğretildiği kutsal mekânlardır. 2500-3000 kişinin rahatlıkla ibadet edebileceği Nihal Atakaş Camii'nin tamamlandığında tıpkı bir gerdanlık gibi, İskenderun sahiline güzelliğine güzellik katacağını düşünüyorum. Çünkü camilerimiz omuz omuza ibadet edilen ve milletimizin saflarını sıklaştırmaya hizmet eden önemli mabetlerdir. Bu caminin yapılmasına vesile olan ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunar, temel atma törenimizin hayırlara vesile olmasının dilerim" dedi. 


BAŞKAN DİNGİL; "YENİ İSKENDERUN'U İNŞA EDİYORUZ" 

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun'un güzelliğine güzellik katacak olan Nihal Atakaş Camii'nin yapımından duyduğu mutluluğu ve sevinci dile getirdi. 


İskenderun'un hizmetlerle hızla ilerleyen bir kent olduğunu vurgulayan Başkan Seyfi Dingil, Camilerimiz birliğimizin ve dirliğimizin simgedir. Allah en kısa sürede bu camimizde namaz kılmayı, dua ve secde etmeyi bizlere nasip etsin! İskenderun Belediyesi olarak iktidarımızı da arkamıza alarak Yeni İskenderun'u inşa ediyoruz. 


TOKİ, Feyezan Kanalı, Kentsel Dönüşüm ve temelini atacağımız Nihal Atakaş Camiimizle İskenderun artık, daha modern ve çağdaş bir kent olacak. Bu camimizi kentimize kazandıran hayırsever iş adamımız Recep Atakaş'a İskenderun halkı olarak sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum" dedi. 


Yapılan konuşmaların ardından Hatay Valisi Ercan Topaca başta olmak üzere protokol mensupları ve davetliler tarafından Nihal Atakaş Camii'nin temeli dualarla atıldı, kurbanlar kesildi. 


Daha sonra İskenderun Belediyesi 5 Nolu Sosyal Tesislerde Hatay Valisi Ercan Topaca, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, hayırsever iş adamı Recep Atakaş tarafından caminin protokolü imzalandı. 


Hatay Kent