Hazine arazisi fırsatı için son 8 gün!

Hazine arazisi fırsatı için son 8 gün! Hazine arazisi fırsatı için son 8 gün!

Hazine’ye ait 3.4 milyar metrekarelik tarım arazisi, kira bedelinin yarısına 10 sene süreyle çiftçilere kiralanıyor. İsteyene araziyi satın alma fırsatı da veren uygulamaya başvuru için son tarih ise 19 Kasım 2018 olarak belirlendi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, yerli üretimin artırılması için Hazine’ye ait tarım arazilerini uygun koşullarda çiftçilere kiralama uygulaması başlatıldı.. Ekim ayı itibarıyla uygulamaya 22 bin 860 çiftçi başvuru yaptı. Posta gazetesinde yer alan habere göre,  218 bin çiftçinin faydalanmasının hedeflendiği uygulamaya başvurular için son tarih ise 19 Kasım 2018.

İSTERSE ALABİLECEK

Hazine’nin 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisi, çiftçilere 10 seneye kadar kiralanıyor. Tarım arazileri, çiftçiye ecrimisil (kullanım) bedelinin yarısı üzerinden de kiraya veriliyor. Ecrimisil bedeli, illere ve araziye göre farklılık gösteriyor. Çiftçi, 10 sene sonra isterse araziyi satın alabilecek, isterse de bir 10 yıl daha kiralama hakkına sahip olacak.

3 YIL KULLANIM ŞARTI KİRALAMA

Kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017’den önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Bunun tespitini ise Milli Emlak Müdürlükleri yapıyor. Aileleriyle beraber 1 milyon vatandaşı ilgilendiren uygulama sayesinde çiftçiler, tarım arazilerini artık kira bedelini ödeyerek gönül rahatlığıyla ekip biçecek.

Hazine arazisi fırsatı için son tarih 19 kasım!