Hilton tartışması alevleniyor

Hilton tartışması alevleniyor

EMEKLİ Sandığı'ndan 255 milyon dolara Doğan Holding'e satılan Hilton Oteli ile ilgili holdinge bağlı Ortadoğu Otomotiv bir açıklama yaptı. Açıklamada araziyle ilgili somut bir gelişmenin olmadığı belirtildi.

Şirketin Genel Müdürü Ertuğrul Alptekin imzalı yazılı açıklama şöyle:


Hilton Oteli arazisi, iki yıl önce yapılan ve TV'de yayınlanan açık ve şeffaf bir ihale süreci sonunda en yüksek değeri veren şirketimiz tarafından T.C. Emekli Sandığı'ndan satın alınmıştır.  


Bu arazinin ve içinde bulunduğu bölgenin belirgin olmayan yasal imar durumunun ortaya çıkarılması amacıyla şirketimiz tarafından Şişli Belediyesi nezdinde bir müracaatta bulunmuştur.


 


Gerek ihale sırasında gerek ihale sonrasında bu bölgenin İstanbul'un tarihi ve kültürel dokusunu temsil eden pek çok bölge gibi müstesna bir yer olduğu ve özellikle Hilton Oteli mimarisinin özgün konumu daima dikkate alınmıştır. Şirketimiz İstanbul'un tarihi dokusunun korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasında duyarlıdır.


Bu aşamada yasal imar durumunun belirlenmesine ilişkin bir girişim söz konusudur. Ortada bu otel ve arazi ile ilgili somut bir proje bulunmamaktadır. Şirketimiz doğal olarak yasal haklarının takipçisidir.  


Türkiye'de her vatandaşın ve vergi mükellefinin sahip olduğu haklardan başka bir şey talep etmiyoruz. Bütün girişimlerimiz herkesin kullandığı haklardan yararlanmaktan ibadettir. Elbette bizim bu haklardan fazlasını isteme hakımız yoktur.


 Hilton otel arazisinde yapılaşmayla ilgili ortada somut hiçbir gelişme yokken bu türlü bir kampanyanın sürdürülmesi bilgisizlik olamaz. Hukuki ve etik temelden yoksun bu tür yayınların kamuoyu vicdanı karşısında etkili olması ve başka bir hesaplaşmayı zemin teşkil etmesi mümkün değildir.


(Star)