31 / 03 / 2023

Hitachi, Havaray Projesi için gün sayıyor!

Hitachi, Havaray Projesi için gün sayıyor!

Marmaray'ı kaçırdığına pişman olan Japon Hitachi, Havaray için gün sayıyor. Türkiye Genel Müdürü Akgün, "İddialıyız. Yerli ortak için görüşüyoruz" dediTürkiye pazarına geç girdiği için  Marmaray  projesini kaçırdıklarını ve çok kıskandıklarını belirterek dikkatleri üzerine çeken Japon teknoloji devi Hitachi, İstanbul'a yapılacak 11 kilometrelik Havaray projesini kaptırmak istemiyor. Aynı nedenlerle nükleerde de yer alamadıklarını belirten Hitachi'nin Türkiye Genel Müdürü Erman Akgün, "Raylı sistemlerde dünya çapında üne sahibiz. Havaray'da çok çok iddialıyız" dedi. İngiltere, Çin, Kore gibi birçok ülkenin raylı sistemlerinde Hitachi imzasının bulunduğunu ifade eden Akgün, şöyle konuştu: "Sistemlerimiz sıfır ölümle çalışıyor. Japonya'da 1960'tan bu yana hiç ölümlü kaza yaşanmadı. Depreme dayanıklı projeler hayata geçiriyoruz. Dünya çapında satın almalarla yeteneklerimizi artırdık. İstanbul'un Havaray'ına da talibiz." 


'YERLİ ORTAKLA GİRECEĞİZ' 

İhaleye yerli bir ortakla gireceklerini vurgulayan Akgün, görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Hitachi'nin tarihinde ilk kez raylı sistemler iş birimi merkezini Tokyo'dan Londra'ya taşıyıp başına da bir İngiliz'i getirdiğini aktaran Akgün, "Türkiye'nin bulunduğu bölge olayın merkezi haline geldi. Londra'dan Türkiye'ye sık sık ekipler geliyor" diye konuştu. Türkiye'deki mega projelerle yakından ilgilendiklerini söyleyen Hitachi Genel Müdürü, şunları söyledi: "Marmaray'ı kaçırdık. Sırada Havaray ihalesi var. Türkiye'deki hızlı tren ağıyla da yakından ilgileniyoruz. Ayrıca bölgedeki diğer raylı sistemler projelerimizde Türk tedarikçilerle çalışmayı düşünüyoruz." 


300 MİLYON $'LIK YATIRIM PLANI

Şirketin 2016 hedeflerinde Türkiye'nin Avrupa'daki en önemli ilk 5 ülke arasında yer alacağını vurgulayan Akgün, 2015 mali yılının biteceği nisana kadar Türkiye yatırımının 300 milyon doları aşacağını söyledi. Akgün, "Birkaç yerli satın alma yapacağız. 2010'da sadece temsilcilik ofisiyken şu anda bünyemizde 5 şirket var. Bin 200 çalışanımız var" dedi. 


SAĞLIKTA KANSER HAMLESİ

Hitachi 2016'da Türkiye'de dev bir anlaşmaya imza atmayı hedefliyor. Erman Akgün, dünyada sadece Mayo Clinic, Andy Anderson gibi ünlü sağlık kuruluşlarında bulunan bir kanser tedavi ünitesini Türkiye'ye getirmek için Sağlık Bakanlığı'yla görüştüklerini ifade etti. Akgün, "Proton ışın tedavisi içeren bu kompleks en az 25-30 milyon dolarlık yatırım. Şehir Hastaneleri'nde sistemin kurulması için görüşüyoruz" diye konuştu. 


Sabah 

Geri Dön