12 / 08 / 2022

Hobi Bahçesi sahipleri çözüm bekliyor!

Hobi Bahçesi sahipleri çözüm bekliyor!

Gıda, Tarım ve Orman Alanındaki düzenlemeler ile tarım arazilerini hobi bahçeleri aracılığıyla bölüp satan ve pazarlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirilmişti. Hobi Bahçeleri Platformu Başkanı Neşe Kayık, söz konusu yasayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler yapılması hakkında yasalaşan kanuna göre tarım arazilerini hobi bahçeleri aracılığıyla bölüp satan ve pazarlayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Hobi Bahçeleri Platformu Başkanı Neşe Kayık, "Hobi bahçelerinin yasal statüye kavuşması için yüzbinlerce Hobi Bahçesi sahibi olarak; Cumhurbaşkanımız Erdoğan’dan çözüm istiyoruz" dedi.
Hobi bahçeleri yasasının, mevcut hobi bahçelerinin durumuna ilişkin belirsizlik içerdiğini belirten Hobi Bahçeleri Platformu Başkanı Neşe Kayık, "Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan’dan yasayı geri iade etmesini, yasanın mevcut hobi bahçeleri sahiplerini etkilememesi için tarih eklenmesini ve yasanın çözüm odaklı anlayış ile yeniden ele alınmasını talep ediyoruz" şeklinde konuştu. 

Yüzbinlerce Hobi Bahçesi Sahibi mağdur edilmemeli  

Yeni yasa için belli düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Neşe Kayık, "Yasanın belirsizlik içermesinden ötürü, mevcut hobi bahçeleri sahipleri büyük bir belirsizlik içinde çözüm arayışı istemektedir. Yasanın mevcut hobi bahçeleri sahiplerini mağdur etmeyecek, tarımsal alanları koruyacak, doğayla bütünleşmek isteyen vatandaşların taleplerinin karşılayacak şekilde olması için mevcut yasanın yeniden ele alınması gerekiyor" dedi. 

Hobi Bahçesi sahipleri çözüm bekliyor!

Milletin nefes aldığı Hobi Bahçeleri yıkılmasın 

Kayık konuşmasının devamında, "Toplumsal bir ihtiyaç haline dönüşen 'hobi bahçeleri', beton yığınlar içinde boğulan, artan kalabalık ve büyük bir şehrin içerisinde stresten, gürültüden bunalan, apartman dairelerine sıkışıp komşuluk kültüründen uzaklaşan, teknolojiden başka sosyal etkinliği olmayan çocukların doğa ile bütünleştiği, yaşlılar ve engelli bireylerin huzur içinde olduğu hobi bahçelerini yıkmak ne toplumsal nede kamusal hiçbir fayda içermediği gibi hobi bahçeleri koronavirüs pandemi sürecinde insanların nefes aldığı alanlar olarak ne kadar gerekli ve önemli olduğunu kanıtladığı halde bugün çözüm odaklı bir yaklaşım yerine, basit ve sığ bir anlayış ile engellenmesi, yüzbinlerin mağdur edeceği gerçekliğine bakılmadan çıkarılan yasa çözüm odaklı bir anlayış ile ele alınarak bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir" açıklamalarına yer verdi. 

Hobi bahçeleri yasal zemine kavuşturulsun 

 TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen 'hobi bahçeleri' teklifini değerlendiren  Kayık, "Yasanın alel acele çıkarıldığını, kamu ve toplumsal faydadan uzak, yasada yaşanan belirsizlikten dolayı yüzbinlerce hobi bahçesi sahibini huzursuz ve endişe içinde olduğunu belirtti. Tarım alanlarını koruyan ve doğa dostu yüzbinlerce doğal ve organik tarımın yapıldığı hobi bahçeleri ile tarım alanlarına zarar veren yapılar arasında ayrım yapılmadan tümden bir yaklaşımla çıkarılan yasanın değiştirilmesi gerekiyor" dedi. 

Hobi bahçelerin yasal zemine kavuşturulması gerektiğini söyleyen Kayık sözlerine şu şekilde devam etti: "Tarım alanlarını koruyan, yasal statü ile sınırları tamamen belirlenmiş bir yasal düzenleme ile toplumsal bir ihtiyaç haline dönüşmüş hobi bahçeleri konusunda yapılacak yeni düzenlemede, tarım alanlarını ve doğal yapının korunarak yapılmasına olanak sağlanmalıdır. Yeni yasa için Projelereler sunabileceklerini, hobi bahçeleri dışında farklı amaçlarla kullanılan yapıların tespit çalışmaları ve bu yapıların yıkımı konusundaki denetim mekanizmalarının içinde ayrıca hobi bahçelerinin yasal statüye kavuşması konusunda gerekli olan tüm çalışmaların içinde yer almaya hazırız olduğunu belirten Hobi Bahçeleri Platformu Başkanı Neşe Kayık,  Bizim kültürümüzde kuşun yuvası bile bozulmaz ve biz Yüzbinlerce ‘Hobi Bahçesi’ Sahibi olarak; Aynı kültürün temsilcisi olan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan’dan çözüm istiyoruz" 


Hobi bahçesini kiralayana para cezası geliyor!