03 / 10 / 2022

Hollanda kendi yapay dağını yapacak!

Hollanda kendi yapay dağını yapacak!

Hollandalı köşe yazarı Thijs Zonneveld'in şakası gerçek oluyor. Şimdi başlanırsa 2018'de tamamlanacak. Neredeyse 'dümdüz' denebilecek bir ülke olan Hollanda için önce şaka olarak ortaya atılan 'yapay dağ' fikri, belki de gerçek olacakHollandalı köşe yazarı Thijs Zonneveld'in şakası gerçek oluyor. Şimdi başlanırsa 2018'de tamamlanacak. Neredeyse 'dümdüz' denebilecek bir ülke olan Hollanda için önce şaka olarak ortaya atılan 'yapay dağ' fikri, belki de gerçek olacak.

Hollandalı eski atlet, bisikletçi ve köşe yazan Thijs Zonneveld, bu aybaşında ülkenin en popüler haber sitelerinden birinde bu fikrini dile getirirken bir yandan kendi kendine kahkahalar atmıştı. Ancak beklemediği kadar desteklenen hayali, adeta potansiyel bir projeye dönüşen Zonneveld şöyle diyor: "Ciddi değildim ama ertesi gün bunu bir süredir gerçekten düşünüp hesap kitap yapan kişilerden öyle ciddi tepkiler geldi ki, bu fikri aklına getiren tek insan olmadığımı fark ettim."

Halihazırda Hollanda'nın en yüksek doğal alanı, Limburg bölgesinin güneyindeki Vaalserberg. 323 metrelik Vaalserberg, Hollandalıların gözünde 'dağ'a en çok benzeyen tepe. 30 yaşındaki Zonneveld'in hayalinde ise 5 kilometre genişliğinde, 1 ya da 2 kilometre yüksekliğinde yapay bir dağ var. Eğer bir gün hayata geçirilirse bu dağ, dünyanın en yüksek insan eseri olan Dubai'deki 828 metrelik Burç Halife'yi sollamış olacak.

500 milyar TLye mal olabilir
Zonneveld, Hollanda dağının nasıl tasarlanıp inşa edileceği, hangi malzemelerin kullanılacağı, nereye yapılacağı ve en önemlisi de ne kadara mal olacağı gibi detaylan henüz netleştirmiş değil. Yine de proje şimdiden Hollanda'nın gündemine oturarak pek çok girişimcinin, mühendisin, bisiklet, kayak ve tırmanış federasyonlarının desteğini almaya başladı bile. Salı günü Zonneveld'le biraraya gelen gruplar, detayları şekillendirmek için ilk adımı attı. Projenin bedeli için ise, birkaç milyar avrodan 200 milyar avroya (500 milyar TL) kadar çeşitli tahminler yürütülüyor. Şimdi yapımına başlandığı takdirde tahmin edilen dağ fikri için Zonneveld, "Dümdüzlük, pancar yetiştirmek için iyidir. Düz yollar, inşa etmek için iyidir. Düz alanlar inek yetiştirmek için de iyidir. Ama sportif açıdan bakıldığında tam bir kargaşadır. Bir dağ istiyorum. Hollanda'da gerçek bir dağ istiyorum" diyor.

Aslında 'yapay dağ' fikri ilk kez 323 metrelik Vaalserberg (solda), Hollandalılar için "dağ'a en çok benzeyen tepe. Zonneveld'in hayali ise 1 ya da 2 km. yüksekliğinde bir dağ. Eğer olursa bu yapay dağ, dünyanın en yüksek insan eseri olan Dubai'deki Burç Halifeyi (üstte) geçecek.

Zonneveld'in aklına gelmedi
2009 yılında Alman bir mimar Berlin'de eskiden Tempelhof Havalimanı'nın bulunduğu yere bin metre yüksekliğinde bir dağ inşa etmeyi teklif etmişti. Ancak proje için başka talipler de çıkınca, taraflar 60 metrelik bir tepede anlaşmak durumunda kalmışlardı. Taraf
Geri Dön