HSBC binasına TOBB talip oldu

HSBC binasına TOBB talip oldu

TMSF'nin 60 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkardığı bombalı saldırıya uğrayan HSBC binasının talipleri arasında TOBB da bulunuyor.


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), HSBC Genel Müdürlük binası olarak kullanılırken terörist saldırısına uğrayan İstanbul Levent'teki binanın ihalesini bugün gerçekleştirecek. 60 milyon YTL muhammen bedele sahip yönetim binasına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de (TOBB) talip olduğu öğrenildi. TOBB yönetiminin, ihalenin kazanılması halinde kurum çatısı altındaki birimleri bu binada toplamayı amaçladığı öğrenildi.
DEİK, İKV ve Ankara'daki TEPAV'ın bir bölümünü bu binaya taşımayı düşünen TOBB yönetimi, Levent'te hali hazırda faaliyet gösterdiği merkez binasını satmayı planlıyor.
TOBB kısa bir süre önce de İstanbul Zeytinburnu'nda 'hazine bulunduğu' iddia edilen araziyi almıştı. Bu arazinin nasıl değerlendirileceği konusunda çalışmalara başlayan TOBB yönetimi, buraya farklı bir konseptte yatırım yapmayı planlıyor.Merkezi noktada
Kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle gerçekleştirilecek gayrimenkulün ihalesi, bugün saat 14.00'te yapılacak. Büyükdere Caddesi No:2 Levent İstanbul adresinde bulunan bina, İstanbul'un merkezi noktalarından birinde yer alıyor. 17 bin 678 metrekare kapalı alanı olan, natamam, kapalı otopark ve 2 bin 198 metrekare arsa alanına sahip bina, mevcut haliyle satışa sunulacak. 8'i yer altında ve 11'i yer üstünde, toplam 19 katlı binanın inşası, 1999 yılında tamamlandı.


2003'te saldırıya uğradı


Geçmişte Demirbank'ın olan bina, 2000 yılında BDDK'nın bu bankaya el koymasıyla TMSF'ye devredilmişti. Bina, 2002 yılında Demirbank'ı satın alan HSBC'ye kiralanmıştı.
2003 Kasım ayında bombalı terör saldırısıyla ağır hasar gören bina olay sonrası boşaltılmıştı.
TMSF tarafından iki defa satışa çıkarılan, ancak alıcı bulmayan yönetim binasının 31 Mart 2006'da gerçekleştirileceği duyurulan son açık artırması da, 28 Mart 2006'da İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin yürütmenin durdurulması kararı ile iptal edilmişti.
EYLEM TÜRK