HSBC'nin binasını 'Azeri Onasis' alıyor

HSBC'nin binasını 'Azeri Onasis' alıyor

BDDK'nın 2000 yılında aldığı kararla el konulan Demirbank'ın genel müdürlük binasının satış ihalesinde en yüksek teklifi 93 milyon YTL ile "Azerbaycan'ın Onasis'i" olarak bilinen işadamı Mubariz Mansimov'ın sahibi olduğu Palmali Gemi Hizmetleri Ltd. Şti.


TMSF tarafından HBSC bankasına kiralanan ve 2003 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen El Kaide saldırılarının hedefi olan bina o tarihten itibaren boş durumdaydı. TMSF iki kez satışa çıkardığı ancak alıcı bulamadığı binanın satış ihalesini dün gerçekleştirdi.
İhaleye Palmali Gemi Hizmetleri ve Acentelik Ltd. Şti., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı olmak üzere 4 firma kapalı zarf teklifi verdi.
Palmali Ltd. 60 milyon 100 bin YTL, Albaraka A.Ş. 60 milyon 60 bin YTL, TOBB 45 milyon YTL, Şekerbank T.A.Ş. Vakfı ise 75 milyon YTL tutarında teklif verdi. En yüksek teklif olan 75 milyon YTL üzerinden başlayan açık artırma, Palmali Gemi Hizmetleri ve Acentelik Ltd. Şti'nin verdiği 93 milyon YTL bedelle sonuçlandı.
İhaleyi alan Palmali A.Ş'nin başındaki Mansimov'un adı ilk kez "Kalkavan'ın teşekkür ettiği işadamı" olarak ortaya çıkmıştı. İhsan Kalkavan, Çin'de kaza geçirdiğinde yardım edenlere teşekkür ederken adını geçirdiği kişiler arasında Mubariz Mansimov da yer alıyordu.
39 yaşındaki Azeri Mubariz Mansimov, "Azerbaycan'ın Onassis"i olarak tanınıyor. Mansimov'un bir başka özelliği ise ülkesi dışında yaşayan en zengin Azeri olması. Ülkesinde liman müdürlüğü yapan bir baba ve ev hanımı bir annenin 9 çocuğundan biri.Gemisinin adı Aliyev
İlkokuldan sonra 13 yaşında Bakü'de askeri okula girdi. Daha sonra Sovyetler Birliği Harp Okulu'na gitti. 3 sene iç istihbarat üzerine eğitim gördü. Okuldan sonra 5 yılda yüzbaşı rütbesine yükseldi.
1989'da gemiciliğe başladı. Yazıldığı gemide yalnızca "aşçı" kadrosu boştu. 1.5 yıl gemicilik yaptı. Sovyetler'in yılıkmasından sonra 1992'de biriktirdiği 20 bin ruble (o günkü para ile 100 bin dolar) ile iş hayatına atıldı. İlk şirketini Rusya'da kurdu. Sahibi olduğu Palmali Grup'un bugün Azerbaycan'dan Rusya'ya, Bulgaristan'dan Yunanistan'a kadar toplam 21 ofisi bulunuyor. Azeri işadamının gemilerinden birisini adı da Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev'in adını taşıyor.
Şirketlerinin cirosu yıllık 1 milyar doları aşıyor. Yaklaşık 28 bin çalışanı bulunuyor. Palmali Şirketler Grubu, Rusya'nın iç sularında çalışabilen iki şirketten biri. Azeri işadamı, Gürcü asıllı eşi ve iki kızıyla birlikte İstanbul'da yaşıyor.