İBB'den Yenikapı'daki Theodosius Limanı için yarışma!

İBB'den Yenikapı'daki Theodosius Limanı için yarışma! İBB'den Yenikapı'daki Theodosius Limanı için yarışma!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yenikapı kazılarında ortaya çıkan tarihi Theodosius Limanı ve kalıntılarının sergileneceği bir merkez inşa edecek. Merkezin mimari tasarımı için proje yarışması gerçekleştiriyor. Proje teslim tarihi 26 Ekim 2020 şeklinde belirlendi.Çalışmalarına devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yenikapı’daki metro kazılarında ortaya çıkan Theodosius Limanı ile arkeolojik kalıntıların sergileneceği bir ziyaret merkezi yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, İBB, merkezin mimari tasarımı için ulusal bir yarışma gerçekleştiriyor. 'Theodosius Limanı Arkeolojik Alanı Proje Yarışması' ilanı, bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı. İlana göre yarışmanın konusu, 'Theodosius Limanı Arkeolojik Alanı bağlamında, ziyaretçi merkezinin tasarlanması' şeklinde belirlendi.

YARIŞMA BİRİNCİSİNE 80 BİN TL ÖDÜL

Serbest, ulusal, mimarlık yarışmasında birincilik ödülü 80 bin lira, ikincilik ödülü 60 bin lira, üçüncülük ödülü ise 40 bin lira olacak. Yarışmada ayrıca 5 projeye de 30 bin lira mansiyon ödülü verilecek.

PROJE TESLİM TARİHİ 26 EKİM 2020

Resmi Gazete’de 20 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan yarışma ilanına göre, son soru sorma tarihi 13 Ağustos 2020 şeklinde belirlendi. Projeler 26 Ekim tarihine kadar teslim edilebilecek. Posta ile teslim alım tarihi ise 30 Ekim 2020 tarihine kadar gerçekleştirilecek. Jüri, projeleri 7 Kasım 2020'de değerlendirmeye başlayacak. Kolokyum ve ödül töreni ise 21 Kasım 2020'de yapılması planlanıyor.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Yarışmanın danışman jüri üyeleri; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çakılcıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, İstanbul Üniversitesi Yenikapı Batıkları Başkanı Prof. Dr. Ufuk Kocabaş, İPA(Instrument for Pre-accession Assistance-Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı) Yarışmalar Koordinatörü Ömer Yılmaz olarak belirlendi.

Başkanlığını mimar Nevzat Oğuz Özer'in yapacağı asil jüri üyeleri ise mimar Zeynep Eres Özdoğan, mimar Cem Sorguç, peyzaj plancısı Ata Turak, inşaat mühendisi Tunç Tibet Akbaş isimlerinden meydana geliyor.

 

Detaylı bilgi için tıklayın