İcra dairelerinin sayısı rekor artışla 900’e ulaştı!

İcra dairelerinin sayısı rekor artışla 900’e ulaştı! İcra dairelerinin sayısı rekor artışla 900’e ulaştı!

Yurttaşların borcu her geçen gün artınca, yurt çapındaki icra dairelerinin sayısı da rekor artışla 900’e ulaştı.Ekonomik kriz sebebiyle borçlarını ödeyemeyen vatandaşların sayısı hızla artarken, ülke genelindeki icra dairesi sayısı da rekor bir artışla 900'e yükseldi. Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye'de her 3 kişiden birinin icralık olduğunu söyleyerek, “Ekonominin tüm kesimlerinin bankalara olan kredi borcu 2.7 trilyon TL'yi aştı. Bireysel kredi ve kredi kartı borçları 20 milyar lira oldu. 5 milyon üniversite mezunu da borç batağında” diye konuştu.

HALK BORÇ BATAĞINDA

Gürer'in bu konuda Meclis'e verdiği soru önergesine Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den cevap eldi. Gül, 2 Nisan 2019 tarihi itibarıyla ülke genelinde toplam 900 icra dairesi bulunduğu söyledi. Önerge sahibi Gürer ise Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin nisan ayı raporunu söyleyerek, “Türkiye'de firmalar, vatandaşlar ve hatta öğrenciler bile hayata atılmadan borç batağı içine giriyor. Ülke halkının çoğu borçlu” dedi.

GÜNDE 7 BİN DOSYA

2002'de 8 milyon olan icra ve iflas dosyaları, 2018 yılı sonu itibarıyla 20 milyonu aştı. Sadece mega kent İstanbul'da 1.5 milyona yakın icra takibi bulunuyor. 2016'da görülmekte olan icra iflas davası sayısı 14 milyon 865 bin iken, bu sayı 2018 yılı sonunda 20 milyonu aştı. Nüfusuna oranla Türkiye'nin icra rekoru da Çorum'da, şehirde 399 bin kişinin icralık olduğu belirlendi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, “AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında icra dosyası sayısı 8 milyondu. 2016'da 13.5 milyona ulaştı. Şimdi ise 20 milyonu aştı. İcra borcu sebebiyle başta İstanbul olmak birçok yerde intihar olayları yaşanıyor. Her gün yaklaşık 7 bin yeni icra dosyası açılıyor'' diye konuştu.

İcra daireleri “yeni nesil” oldu


İcra daireleri bir süre önce “yeni nesil” ismi altında modernizasyon projesine geçti. İcra takiplerinin tek merkezden ve elektronik ortamda gerçekleştirilmesi planlandı. Yeni icra dairelerinde satış bürosu, haciz bürosu, arşiv birimi ve kalite yönetim büroları bulunuyor. Elektronik ortamda doğrudan haciz işlemleri de yapılabiliyor. Borçlunun araç, taşınmaz ve maaş gibi elektronik ortamda kaydı olan mal varlığı değerlerinin tespiti ve bunlara haciz de konulabiliyor. TBMM'de geçen sene yapılan yasal değişiklik ile de İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlemeler de yapıldı. Buna göre iflas ertelemeler son buldu. İflas kararının tebliğinden sonra tasfiyenin ne şekilde yapılacağına ilişkin süre ise 3 aydan 2 aya indirildi. İcrada ve iflasta ticari ile ekonomik bütünlük arz eden mallar daha yüksek gelir elde edilecekse bir bütün olarak satılabiliyor. Yeni yasa ile bazı kamu alacakları, rehinle temin edilmiş alacaklar karşılandıktan sonra diğer alacaklara nazaran da öncelikli ödeniyor.