05 / 06 / 2023

İdris Güllüce: Taksim AKM yıkılmalı!

İdris Güllüce: Taksim AKM yıkılmalı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Taksim’de bulunan Atatürk Kültür Merkezi tartışmalarına ilişkin, 'Buranın yıkılıp, çok daha modern, çağa hitap eden bir bina yapılmalı' dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi tartışmalarına ilişkin, “Buranın yıkılıp, çok daha modern, çağa hitap eden, Avrupa’nın ve dünyanın en iyi salonlarından birisi haline getirilmesiyle ilgili proje vardı. ‘Olmasın’ diyorlar. Şimdiki hali nasıl? Kokusu var, tesisatlar çürümüş, fareler kabloları yemiş, ne kadar onarım ihalesi yaparsanız yapın bir araya gelmiyor” dedi.


Güllüce, Ankara’daki Atatürk Kültür Merkezi alanıyla ilgili bir otelde yapılan akademik toplantının çıkışında, gazetecilerin Taksim’deki AKM tartışmalarına ilişkin sorusunu yanıtladı. Fanatikliğin hiçbir alanda doğru bir şey olmadığını belirten Güllüce, orasının çağın gereklerine hitap etmediğini, tesisatlarının eskidiğini belirterek, şunları söyledi:


“Kokusu bile kötü olan konuma gelmiş. Buranın yıkılıp çok daha modern, çağa hitap eden, Avrupa’nın ve dünyanın en iyi salonlarından birisi haline getirilmesiyle ilgili proje vardı. ‘Olmasın’ diyorlar. Böyle kalsın tartışması var. Yıkmak isteyenler diyor ki ‘Buraya dünyanın en kaliteli, en mükemmel, en güzel salonunu yapalım.’ Şimdiki  hali nasıl? Kokusu var, tesisatlar çürümüş, fareler kabloları yemiş, ne kadar onarım ihalesi yaparsanız yapın bir araya gelmiyor. Çünkü bir kere binanın yapımı çok eski. Bitmiş, eskimiş her şeyiyle. ‘Şimdi böyle  kalsın’ diyenler var. Bir de ‘Hayır dünyanın en modern, akustiği olan bir salon haline dönüşsün’ diyenler var. ‘Bizim bir opera salonumuz, göğsümüzü gere gere İstanbul’da ve dünyada en iddialı salonlardan biri budur diyeceğimiz bir salon olsun’ diyenler var. Tartışma bu iki arada geçiyor.”


Vatan
Geri Dön