18 / 08 / 2022

İHH, İdlib’de yetim ailelerine 50 konut teslim etti!

İHH, İdlib’de yetim ailelerine 50 konut teslim etti!

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde yetim ailelere 50 konut teslim etti...İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib ilinde yetim ailelerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla başlattığı 100 evden oluşacak “Selamet Köyü’” isimli projede ilk 50 konut ailelere teslim edildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Zövf köyünün yakınlarında hayata geçirilen 50 evde, yetim çocuklar ve ailelerinden oluşan 250 kişi kalacak. 50 evlik ikinci etabın inşa çalışmaları da devam ediyor.

İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Selamet Köyü” projesinin ikinci etabının tamamlamasıyla toplamda 100 betonarme evin yapılmış olacağını söyledi.

Türkiye sınırına yakın bir konumda hayata geçirilen evlerin 40 metrekare genişliğinde 2 oda, mutfak, banyo ve tuvaletten meydana geldiğini anlatan Tosun, ailelerin toprakla uğraşabilmeleri için evlerin önünde ekim alanı da verdiklerini söyledi.

- Suriye’deki yetimleri desteklemeyi sürdüreceğiz

Tosun, köy içerisine okul ve mescit inşa etmeyi planladıklarını belirterek,  "Köyümüzdeki çocukların hem eğitimden yoksun kalmamalarını hem de ibadet edebilecekleri bir ortama kavuşabilmelerini arzuluyoruz. Yetimlerimizin kısmen daha güvenli olan bu ortamda geleceğe umutla bakan bireyler olarak kendilerini yetiştirebilmelerini ümit ediyoruz. Suriye’deki yetimlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz." dedi.

Suriye’deki iç savaşta eşiyle oğlunu kaybeden ve kızıyla birlikte Selamet Köyü’ne yerleşen yetim annesi Lazkiyeli Kokab Hatip "Oğlum ve eşim yıllar önce tutuklandı. İşkence altında vefat ettiler. Kamplarda yaşadık. Yazın çok sıcaktı. Kışın ise çok soğuktu. İHH kurumundan Allah razı olsun. Selamet Köyü’nü inşa ettiler. Artık bizim de bir evimiz, bir çatımız var." dedi.

İHH, Suriye’de iç savaşın başlangıcından bu yana birçok alanda insani yardım çalışması yapıyor.