İHH Suriye'deki briket ev hedefini 20 bine çıkardı!

İHH Suriye'deki briket ev hedefini 20 bine çıkardı! İHH Suriye'deki briket ev hedefini 20 bine çıkardı!

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım yaptığı açıklamada Suriye içerisinde hayata geçirilen briket ev projesi kapsamında hedefledikleri sayıyı 20 bine çıkardıklarını söyledi.İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye'nin İdlib ili kırsalını ziyaret ederek, vakfın briket ev çalışmalarını yerinde denetledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bülent Yıldırım, yaptığı açıklamada, yıl başında İdlib'de yaşanan göç dalgası sebebiyle briket ev inşa çalışmasına başladıklarını dile getirerek, "Krizin başında tüm dünyaya briket ev projesini duyurmuştuk. Ciddi şekilde gündem oldu. Şu anda bulunduğumuz arazi de dahil olmak üzere 25’in üzerinde farklı lokasyonda yürüttüğümüz çalışma sonucu 4 bin 500 adet briket evin inşasını tamamladık. Evlere aileler yerleştiriliyor. Tüm bu araziler adeta bir şehir havasına büründü." diye konuştu.

Briket ev projesinin mevcut durumu hakkında konuşan Yıldırım, Suriye içerisinde "Mazluma Çatı Ol" sloganıyla 24 metrekare genişliğinde 1 oda 1 salon konseptinde 15 bin adet briket ev yapımı için başlattıkları projeyi, arazi şartları ve hava durumuna göre birkaç ay içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Yıldırım, "İnsanlar briket evlere yerleşiyor. Çok mutlu olduklarını görüyoruz. Çocuklar dışarıda oyun oynuyor. İnsanlar kendilerine tahsis ettiğimiz evlerini daha da güzelleştiriyor. Bu çok kıymetli bir proje oldu." diye konuştu.

- "Sayıyı 20 bin eve çıkarmayı planlıyoruz"

Briket ev sayısının daha da artırılması gerektiğini belirten Yıldırım, projenin bağışçılar tarafından ciddi bir teveccüh gördüğünü söyledi.

Yıldırım, şu ana kadar 15 bin briket ev için kendilerine fon geldiğini dile getirerek, şu şekilde konuştu:

 "Bu sayıyı 20 bin eve çıkarmayı planlıyoruz. Daha fazla insanı barındırarak daha fazla mazlumun yüzünün gülmesini sağlamak istiyoruz. Bu nedenle sahada yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Tüm bağışçılarımızı aylar önce ölümden kaçarak sınır bölgelerine sığınan mazlum Suriye halkının yanında olmaya davet ediyoruz."

İHH, Suriye’deki briket evlerin 2 bin 800'den fazlasının inşaatını tamamladı!