Ike 700 milyon dolarlık lüks Türk villalarını sıyırıp geçti

Ike 700 milyon dolarlık lüks Türk villalarını sıyırıp geçtiKarayipler'deki Turks and Caicos adalarını da vuran Ike kasırgası Cem Kınay'ı sıyırıp geçti.


Karayipler'deki Turks and Caicos adalarını da vuran Ike kasırgası, 700 milyon dolarlık villa projesi süren Cem Kınay'ı sıyırıp geçti. İnşaatı devam eden 10 milyon dolarlık villaların yanındaki ada hasar gördü

TÜRKİYE'Yİ Magic Life zincirini kurup `her şey dahil' sistemiyle tanıştıran, 2005'te de Karayipler'deki Turks and Caicos adalarından Dellis Cay'de 700 milyon dolarlık lüks villa projesine start veren Cem Kınay, Ike kasırgasını ucuz atlattı. Küba'da ölümlere yol açan, Karayipler'deki Turks and Caicos'daki Grand Turk adasına ise büyük zarar veren Ike kasırgası ile ilgili Cem Kınay'ın kardeşi Cenk Kınay, çok yakından geçen kasırga için `Bölgede birçok ada var. Sadece 1 adada belli oranda maddi hasar yaşandı. Ancak projenin bulunduğu adada herhangi bir sorun yok. Önemli bir maddi hasar yaşamadık' dedi.

YÜZDE 50'Sİ SATILDI

PROJEDE inşaatın geçen mayısta başladığı ve sorunsuz devam ettiği belirtildi. İnşaata başlarken yüzde 40'ı satılan villalarda şu anda oranın yüzde 50'yi bulduğu kaydedildi. Proje için Cem Kınay'ın CEO'su olduğu `O Property Collection' şirketi kurulmuştu. Villa projesinin inşaatının yapımı için Türkiye'nin en büyük inşaat şirketlerinden Enka İnşaat ile anlaşan Cem Kınay, daha sonra anlaşmazlıklar üzerine Enka ile yollarını ayırdı. Halen internette 5 yabancı şirketin adı geçiyor. 50 milyon dolara alınan 3 milyon metrekarelik adada iki otel, 300 villa, residence, özel limanlar ve SPA yapılacak.

ÜNLÜLER DE ALMIŞTI

İLK plana göre projenin 2009 sonbaharında tamamlanması öngörülüyordu. Villaların 4 ile 10 milyon dolar, residenceların ise 2 ile 4 milyon dolar arasında satılması planlanıyor. Ünlü mimarlarla anlaşan Kınay'ın henüz inşaat başlamadan aralarında Michael Douglas, Catherine Zeta Jones gibi Hollywood yıldızları ile Ferrari'nin patronu Luca Di Montezemolo, Victoria's Secret'in CEO'su Edward Razek gibi ünlülere villa sattığı kamuoyuna yansımıştı.


Sigorta 6.3 milyon dolar ödeyecek

KÜBA ile birlikte Turks ve Caicos adalarını da vuran kasırganın yol açtığı yıkım nedeniyle yerel sigorta havuzundan hasarı bulunanlara ödeme yapılacak. Yerel sigorta havuzundan Ike kasırgasının yol açtığı yıkım nedeniyle ödeme alacak. Karayip Felaket Riski Sigorta Hizmetleri, adaların hükümetlerine poliçeleri kapsamında 6.3 milyon dolar ödeyecek. 4'üncü kategori olarak numaralandırılan Ike kasırgasının merkez Grand Turk'deki hemen her binaya zarar verdiği belirtildi. Ödemeler, fırtınanın hızı, adanın poliçe sınırını aşarsa devreye giriyor.


Kasırga Turks and Caicos adalarından Grand Turk'e de büyük zarar verdi. Cem Kınay ve kardeşi Cenk Kınay, villa projesinin dışında `All in One'ı uygulayan otel zinciri açmış ancak proje yürümemişti.