İkinci el emlak piyasasına yönelik yönetmelik geliyor!

İkinci el emlak piyasasına yönelik yönetmelik geliyor!İkinci el emlak piyasasına yönelik düzenlemeler yapacaklarını söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Böylece ne alıcı ne de satıcı mağdur olacak” dedi..


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el otomobil ticaretinin ardından emlak piyasasına da çekidüzen getirmek için harekete geçildi. 

 

İkinci el emlak piyasasına ilişkin yönetmelik hazırladıklarını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu alanda ciddi boşluk olduğunu vurguladı. Tüfenkci, özellikle son dönemde yaşanan mağduriyetlerin bu boşluklardan kaynaklandığını ifade etti.

 

Tüfenkci, hem sektörden hem de vatandaşlardan konuyla ilgili talepler geldiğini söyledi.

 

EMLAKTA MAĞDURİYET ORTADAN KALKACAK

Habertürk'ün haberine göre, Bakan Tüfenkci “Bu konuda son değerlendirmeleri yaptıktan sonra yönetmelik haline getirip Başbakanlığa göndereceğiz. Emlakçıların mesleki yeterliliği, işletmelerin fiziki alanlarına ilişkin standart getirilmesi, emlakçı komisyon oranlarının belirlenmesi, ekspertiz raporlarının alınması noktasında düzenlemeler yaparak inşallah önemli bir boşluğu dolduracağız. Böylece ne alıcı ne de satıcı mağdur olacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.