İkinci Vortvorts Vorodman Kilisesi çok amaçlı hale geliyor

İkinci Vortvorts Vorodman Kilisesi çok amaçlı hale geliyor


İkinci Vortvorts Vorodman Kilisesi'nin restore edilerek hem ibadethane hem de konferans, sergi ve konser salonu olarak kullanılması hedefleniyorErmeni Patrikhanesi'ne ait 'İkinci Vortvorts Vorodman Kilisesi'nin restore edilerek hem ibadethane hem de konferans, sergi ve konser salonu olarak kullanılması hedefleniyor

Ermeni Patrikhanesi'nin karşısında bulunan İkinci Vortvorts Vorodman Kilisesi, Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana harabe durumda. 2010 Ajansı, 19. Yüzyıl ortalarında Saray Mimarı Kirkor Balyan tarafından inşa edilen kilisenin çok amaçlı hale getirilmesi için kolları sıvadı.  Proje kapsamında kilisenin restore edilerek ibadethane, konferans, sergi ve konser salonu olarak değerlendirilmesi hedefleniyor. Proje  gerçekleşirse, bu dinler tarihi açısından bir ilk olacak. Dönüşümün mimari ve sanatsal yönlerini geliştirmek için  proje bütünsel bir yaklaşımla ele alınıyor ve atölye çalışmaları mimarlara ve sanat insanlarının katılımına açılıyor.

FATİH'İN HEDİYESİ
Patrikhane yetkilileri, 'Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u aldıktan sonra bize hediye ettiği bir kilise. Aslında kiliseden ziyade manastır, kiliseler kompeksi. 3 büyük kilise var. Bugün sadece girişteki kilise kullanılıyor. Vortvorts Vorodman Kilisesi ise Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana kullanılmıyor' dedi.
Bülent ŞANLIKAN / Akşam