İmar barışı fırsatçılarına geçit yok!

İmar barışı fırsatçılarına geçit yok! İmar barışı fırsatçılarına geçit yok!

İmar Barışı kapsamında şu anda Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için ödemeler yapılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir taraftan da fırsatçılarla mücadele ediliyor.


 

Türkiye genelinde yapıların imara aykırılık ve iskan sorununu çözmesi içinçıkarılan İmar Barışı'nda başvurular 15 Haziran tarihinde tamamlandı. Posta gazetesinden Meltem Kara'nın haberine göre, 10 milyon 250 bin başvurunun geldiği ı İmar Barışı kapsamında şu anda Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için ödemeler yapılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yandan da fırsatçılarla mücadele ediliyor.

31 ARALIK 2017 ŞARTI

Yapıların, İmar Barışı'ndan  faydalanabilmesi için 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş olması şart. Fakat bazı fırsatçılar hem Hazine arazisi satın almak hem de kaçak yapısını kayıt ettirmek için bu tarihten sonra hayata geçirilen yapıları için de İmar Barışı'na başvurup, yapı kayıt belgesi aldı. Bakanlık şimdi bu fırsatçıların belgelerini tek tek iptal ediyor.

UYDUDAN TESPİT

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile Tapu Kadastro yetkilileri, 31 Aralık 2017tarihi  ve sonrasındaki uydu görüntülerini tek tek karşılaştırarak fırsatçıları tespit ediyor. Uydu görüntülerinin yanında  ihbarlar da dikkate alınıyor. Bugüne kadar 60 ilde toplam 3743 belge iptal edildi. Bakanlığın tespit çalışmaları sürüyor. Tespitlerin sonucunda iptaller devam edecek.

EN ÇOK İSTANBUL'DA

Şu ana kadar en çok belgenin iptal edildiği şehir 292 adetle İstanbul oldu. İstanbul'u 270 adetle Muğla, 229 adetle Mersin, 225 adetle Konya ve 217 adetle Çanakkale izledi. Kaçak yapıların birer birer yıkıldığı Nevşehir'de 190 belge iptal edilirken, yayla ve meralardaki kaçak yapılar ile sık sık gündeme gelen Trabzon'da 147 fırsatçı yakalandı. İzmir, Kocaeli,  Ankara  ve Aksaray da çokça belgenin iptal edildiği şehirlerden.

SUÇ DUYURUSU

Fırsatçılık yapan kişiler hakkında, hatalı beyan nedeniyle savcılığa suç duyurusunda da bulunuluyor. Tespit edilen kaçak yapılar ilgili belediye tarafından yıkılırken, tahsil edilen yapı kayıt belgesi bedelleri de iade edilmiyor. Bu kaçak yapıların elektrik, su gibi aboneliklerinin iptali için de ilgili kurumlara bildirim yapılıyor.

 

İmar barışının bütçeye etkisi!

İmar barışında son ödeme tarihi ne zaman?