İmar barışına 3 günde 188 bini aşkın online başvuru!

İmar barışına 3 günde 188 bini aşkın online başvuru! İmar barışına 3 günde 188 bini aşkın online başvuru!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, "e-Devlet'ten sisteme ilk üç günde 171 bin 638 konut sahibi, 16 bin 933 de iş yeri sahibi başvurdu. Yapı Kayıt Belgesi için müracaat eden vatandaşların sayısı 188 bin 571'e ulaştı" dedi...


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Anadolu Ajansı'ndan Yıldız Nevin Gündoğmuş'a imar barışı hakkında açıklama yaptı.

Bakan Özhaseki, imar barışı düzenlemesinde başvuruların 8 Haziran itibarıyla e-Devlet üzerinden alınmaya başladığını hatırkatarak sözlerine şöyle devam etti; "İlk üç günde uygulamaya başvuran vatandaşların sayısı dikkat çekici noktaya ulaştı. e-Devlet'ten sisteme ilk üç günde 171 bin 638 konut sahibi, 16 bin 933 de iş yeri sahibi başvurdu. Böylece İmar Barışı düzenlemesiyle Yapı Kayıt Belgesi için müracaat eden vatandaşların sayısı 188 bin 571'e ulaşmış oldu."

Bakan Özhaseki, imar barışına başvuru yapmak isteyen vatandaşların e-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla başvurularını tamamlayabileceklerini söyledi. Özhaseki, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin de vatandaşlara bu süreçte yardımcı olacağını hatırlattı. 

Özhaseki, vatandaşları uyardı

Özhaseki, vatandaşlara söz konusu başvurulara ilişkin, "Büro açarak, yönlendirmek isteyenlere vatandaşlarımız itibar etmesinler. Kendileri isterlerse doğrudan internet ortamında sisteme girebilir, il müdürlüklerimize gidebilir, ilçelerde de tapu müdürlüklerimize giderek, oradan yardım alabilirler." uyarısında bulundu. 

Bakan Mehmet Özhaseki, başvurularda İstanbul için farklı bir yol izlediklerini söyledi. Özhaseki, "İstanbul'da 40 yerde bürolar açtık. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal tesislerini kullanıyoruz. Adresler belli. Vatandaşlar kendi ilçesinde memurlarımız vasıtasıyla müracaat edebilirler." ifadelerini kullandı. 

İstanbul'da imar barışına nereden başvurabilirsiniz?


Adım adım imar barışı başvuru süreci!