24 / 05 / 2022

İmar barışına 8 milyon 600 bin kişi başvurdu!

İmar barışına 8 milyon 600 bin kişi başvurdu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş'ı makamında ziyaret etti. Bakan Kurum, kentsel dönüşüm projeleri ve imar barışı hakkında önemli açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş'ı makamında ziyaret etti. Yerinde projeleri görüp, çözüm önerileri üretip, şehirden ayrılmadan bu kararları vermek için ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakan Kurum "Nevşehir'de İmar Barışı kapsamında yaklaşık 37 bin 500 vatandaşımız başvuruda bulunmuş, arkadaşlarımızın tespitleri neticesinde şu an 110 tane imar barışına dahil olmayan yapı var. Bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Bir kısmının yıkım işlemini Valiliğimiz gerçekleştiriyor. Biz hiçbir şekilde 31 Aralık 2017 tarihinden sonra ne Nevşehir'de ne de Türkiye'nin hiçbir ilinde kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bizim bu turizm alanlarını kimsenin mahvetmesine, işgal etmesine de müsaade etmeyeceğiz. Bu tespit ettiğimiz kaçak binaların yıkımını da hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz" dedi.

110 yapı yıkılacak

Nevşehir'de tespit edilen 110 yapının tamamının İmar Barışına başvuruda bulunup, bulunmadığına  ilişkin bir soruyu yanıtlayan Bakan Kurum, "Yalan beyanla başvuranlar da var. Bir kısmı da hiç İmar Barışı'na başvurmamış olan yapılar da var. Biz yalan beyanla ilgili zaten savcılıklarımıza suç duyurularında bulunduk. Diğer taraftan da İmar Barışı'na dahil olmayan yapılarında yıkımını hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Kapadokya'da kaçak yapılaşmaya izin yok

Kapadokya genelindeki kaçak yapılara ilişkin açıklamalarda bulunan Kurum, "Kapadokya genelinde zaten bir alan başkanlığı projemiz var. Sayın valimiz, vekillerimiz bunları çok hızlı bir şekilde takip ediyorlar. Çok yakın zamanda bu alan başkanlığıyla birlikte buradaki imar hareketini daha hızlı takip eden bir hüviyete kavuşmuş olacak. Ne Kapadokya'da ne Göreme'de ne de başka bir ilçemizde biz kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Geç tespit edebiliriz ama bu tespitlerimiz neticesinde bunlar er veya geç yıkılacak" ifadelerini kullandı.

8 milyon 600 bin kişi başvurdu

İmar Barışı süresinin 31 Aralık'a kadar uzatıldığını hatırlatan Kurum, şu ifadelerde bulundu: "14 milyon vatandaşımız, bu süreçte barışa dahil. Yaklaşık 8 milyon 600 bin vatandaşımız da bugüne kadar barışa başvurmuş durumda. İnşallah çok kısa sürece diğer vatandaşlarımız da başvuracak. Biz, sadece ve sadece kaçak yapıların tespitini yapıyoruz. Aslına bakarsanız bunlar bizim deprem dönüşümünde yapmamız gereken bir eylem. Bu tespitleri yapacağız ki elimizde ne kadar riskli, kaçak yapı var bunları bilmemiz, bu envanteri de oluşturmamız gerekiyor." 

SİT alanlarını artıracağız

SİT alanlarına ilişkin soruyu yanıtlayan Kurum, "Biz hem Kapadokya bölgesinde hem de Türkiye'nin SİT'le alakalı her yerinde bu çalışmaları yapıyoruz. Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüz bu çalışmaları yürütüyor. Fiilen SİT alanı gözüken ancak olmayan, SİT alanı gözükmeyen ancak SİT alanı statüsünde olan alanları çalışıyoruz. Tüm ülke genelindeki SİT alanlarını artıracağız. Ancak fiilen SİT alanı olmayan yerleri de yeniden inceleyeceğiz. Kapadokya'da bu inceleme alanlarından biri" dedi. 

Nevşehir’e kentsel dönüşüm ve millet bahçesi müjdesi!

İmar barışına başvurduktan sonra ne yapılır?