İmar barışında bunlara dikkat!

İmar barışında bunlara dikkat! İmar barışında bunlara dikkat!

Başvuru süresi iki kez uzatılan İmar Barışı uygulamasında süre 15 Haziran 2019 günü doluyor. İmar Barışı’na başvurular ise 10 milyonu geçti.Başvuru sayısı her geçen gün artan ve daha önce iki kere uzatılan İmar Barışı’na başvuruların 10 milyondan fazla olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “İmar barışında artık sona gelindi. Daha önce iki sefer uzatılan müracaatlar için 15 Haziran Cumartesi günü son başvuru günü. İmar Barışı bedeli ödemeleri de bu ay sonu yani 30 Haziran 2019'a kadar ödenmesi gerekiyor” dedi.

“Ciddi talep gördü”

Özellikle İstanbul başta olmak üzere İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa’dan yoğun başvurular yaşandığını söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Vatandaşların devletle ihtilaflı durumu çözüme kavuştu. İmara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırıldı. 13 milyona yakın kaçak yapıdan 10 milyona yakını bu barıştan faydalandı. SİT alanındaki yapıların yanı sıra tarihi olanlar ve kentsel dönüşümden faydalanmak isteyenler dışında başvurular yoğun oldu” diye konuştu.

 “Yanlış bilgi vermeyin”

İmar Barışının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsadığını söyleyen Özelmacıklı, “Yapı Kayıt Belgesi müracaatı e-Devlet üzerinden beyan esasına göre yapılıyor. Yanlış bilgi verilmesi halinde ‘Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyan’ uyarınca suç duyurusunda bulunulacağının bilinmesi gerekiyor. Bu suçun cezası ise, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası olarak TCK 206. Maddesinde yer alıyor. Ayrıca Yapı kayıt belgesi düzenlenemeyecek yapılar için bu belgenin düzenlendiğinin tespit edilmesi halinde, yapı kayıt belgesi iptal edilip, bu belgenin sağlamış olduğu haklar geri alınmış olacak ve yapı kayıt belgesi bedeli olarak yatırılmış olan bedel de iade edilmeyecek” diye konuştu.

“İmar barışından sonrası”

Başvurular sonrasında özellikle arsa tapulu yerlerin Kat Mülkiyetine geçişlerine ağırlık verileceğinin altını çizen Özelmacıklı, “Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra malikler tam muvafakat ile tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek. Kat mülkiyetine geçilmeksizin sadece yapının tapuya tescil edilmesi isteniyorsa mimari projeye gerek yok. Sadece ‘Zemin Tespit Tutanağı’ düzenlenmesi için bir Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu (LİHKAB)  veya Serbest Harita Kadastro Mühendislik Müşavirlik Bürosundan (SHKMMB) birisine müracaat edilmesi yeterli. Zemin Tespit Tutanağının düzenlenmesinin ardından önce Kadastro Müdürlüğüne ardından Tapu Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

İmar affı kaçak yapı sorununu çözdü mü?

İmar barışı başvuruları için son 6 gün!