İmar barışı başvuruları için son 6 gün!

İmar barışı başvuruları için son 6 gün! İmar barışı başvuruları için son 6 gün!

İmar Barışı'na başvuruları 6 gün sonra sona eriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre İmar Barışı için başvuru süresi yeniden uzatılmayacakTürkiye’de 13 milyon kaçak ve iskansız yapıyı ilgilendiren İmar Barışı başvuruları için geri sayım başladı. Posta gazetesinde yer alan habere göre, İmar Barışı uygulamasından faydalanmak isteyenlerin 15 Haziran’a kadar başvuru yapmaları gerekli. Yapı kayıt bedelleri ise 30 Haziran’a kadar da yatırılabilecek. İmar Barışı, 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen imara uygun olamayan kaçak yapıları kapsıyor.

KONUTTA YÜZDE 3

İmar Barışı kapsamında verilecek Yapı Kayıt Belgesi için ödenmesi gereken tutar, yapının olduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 şeklinde hesaplanıyor. İmar barışı için yapı veya arsanın ada ve parsel bilgileri, daire sayısı, metrekaresi, yüzölçümü ile maliklerin kimlik bilgileri gerekli.

TOPLAM GELİR 18.4 MİLYAR LİRA

Haziran 2018'de başlatılan İmar Barışı uygulamasına şu ana kadar toplam 9.8 milyon başvuru geldi. Af kapsamında devlet kasasına giren toplam gelir ise 18 milyar 418 milyon 733 bin TL oldu. En çok başvuru yapılan işehir 1.7 milyon ile İstanbul olarak açıklandı. İstanbul’u 795 bin 934 ile İzmir, 452 bin 295 başvuru ile  Ankara  takip etti.

 

İmar barışı başvuru bedelleri nasıl belirleniyor?

Yapı Kayıt Belgesi bedeli nasıl hesaplanıyor?