İmar barışı başvuru bedelleri nasıl belirleniyor?

İmar barışı başvuru bedelleri nasıl belirleniyor? İmar barışı başvuru bedelleri nasıl belirleniyor?

İmar barışı başvuruları 15 Haziran 2019 tarihi itibariyle sona eriyor. Peki İmar barışı başvuru bedelleri nasıl belirleniyor?Türkiye genelinde hizmet verilen imar barışı başvurularında sona gelindi. Peki İmar barışı başvuru bedelleri nasıl belirleniyor?

Vatandaşlarımızın yoğun talebi üzerine, imar barışına başvurular 15 Haziran 2019 tarihine kadar alınacak. Yapı Kayıt Belgesi bedeli ödemeleri için de son tarih 30 Haziran 2019 şeklinde belirlendi. İmar Barışı'na 9 milyon 698 bin 238 vatandaş başvuru yaparken, son verilere göre, kayıt belgesi bedeli olarak da 16 milyar 500 milyon TL ödeme yapıldı. İmar Barışı başvurularının devam ettiği 6 ay süresince kamu bankalarının vatandaşlara kredi desteği de devam edecek. 

Başvuru bedelleri nasıl belirleniyor?

İmar Barışı'na başvuru için emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında bedel alınıyor.

Nereye başvurulacak?

E-Devlet sistemi üzerinden kayıt başvurusu yapılabilen uygulama kapsamında, ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması için 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerine de başvuru yapılabiliyor. Müracaatlar belediye, belediye birimleri, valilikler veya belirlenen kurumlara doğrudan, posta yoluyla da yapılıyor.


Hangi belgeler isteniyor?

Yapı ya da arsanın ada ve parsel bilgileri, daire sayısı, metrekaresi, yüzölçümü ile maliklerin kimlik bilgileri gerekiyor. Cep telefonu numarası, e-posta adresi, yapının adresi, tapusu, varsa ada ve parsel bilgileri, inşaat alanı, konut ve iş yerleri alanları, konut ve işyeri sayısı, emlak vergi birim değeri, yapı sınıfı, imar mevzuatına aykırılığın türü, yapıyı gösteren fotoğraf da isteniyor.

SMS'le bildirim

Vatandaşa, başvuru beyanında değişiklik yapabilmesi için 24 saatlik bir süre de tanınıyor. Verilen bu süre sonunda cep telefonuna SMS yoluyla banka hesap numarası gelen vatandaşa daha sonra yapı kayıt belgesinin hazır olduğu bildiriliyor. Vatandaşlar kendilerine verilen barkod numarası ile e-devlet sitesi üzerinden yapı kayıt belgesini alıyor.

 

İmar barışı başvuruları için son günler!

İmar barışı başvurusu nasıl yapılır? 

İmar barışı konut kredisi kullandıran bankalar!