İMOB 2013’e yoğun ilgi mobilya ihracatını yüzde 20 yükseltti!

İMOB 2013’e yoğun ilgi mobilya ihracatını yüzde 20 yükseltti!

İMOB 2013, 5 gün boyunca yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Yurt içi ve yurt dışında bir çok ticari ilişki kurulmasına olanak sunan fuarın, 2013 yılı ihracat hedeflerinin yüzde 20’sini oluşturması bekleniyor.Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) liderliğinde, E Uluslararası Fuarcılık tarafından 29 Ocak – 02 Şubat 2013 tarihlerinde 9. su organize edilen,  “İstanbul Mobilya Fuarı” İMOB 2013, Türk mobilya sektörünün dünyaya açılan kapısı oldu. İstanbul Fuar Merkezi / Cnrexpo’da gerçekleştirilen ve 5 gün boyunca ziyaretçi akınına uğrayan, İMOB 2013, 173 ülkeye ihracat yapan Türk mobilya sektörünün en güzel örneklerini gözler önüne serdi.

 “İMOB 2013’ü yaklaşık 100.000 kişi ziyaret etti”


12’si yabancı, toplam 312 katılımcı firma ve 1000’den fazla marka ile toplam dokuz salonda gerçekleştirilen İMOB 2013, Türk markalarının dünyaya sunulan vitrini olurken, Avrupa’dan Asya’ya Ortadoğu’dan Afrika’ya geniş coğrafyadaki mobilya profesyonellerini bir araya getirdi.


“Dünyanın dört bir yanından alım heyetleri geldi”

İMOB fuarını ziyaret eden ve alım yapan heyetler; Amerika Birleşik Devletleri, Angola, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Gana, Güney  Afrika, Hollanda, İran, Kenya, Libya, Lübnan, Mısır, Nijerya, Romanya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yunanistan oldu.


“Vizyonel Tasarımlar “Türk mobilyası” stilini gözler önüne serdi”

“Türk Mobilyası” sitilini  yansıtan en özgün ürünleri görmek ve ülkelerinde satmak üzere 100’ü aşkın ülkeden gelecek mobilya profesyonelleri ile satınalma yöneticileri için İMOB 2013 büyük önem taşıyor. Tasarımı ve kalitesiyle farklı coğrafyalarda yoğun ilgi gören “Türk mobilyası” İMOB 2013 ile kapılarını dünyaya açtı. İşlevselliğiyle öne çıkan, özgün tasarım fikirleriyle hayat bulan mobilyaların sergilendiği İMOB 2013, Türk ve dünya mobilya sektörünün en büyük buluşma merkezi oldu. Özgün çizgisiyle global ölçekte konumunu güçlendiren “Türk mobilyası”nın sergilendiği İMOB 2013, adeta bir tasarım zirvesine dönüştü. “Türk Mobilyası”nın yakın coğrafya başta olmak üzere tüm dünyanın gözdesi olması nedeniyle, İMOB 2013 büyük ilgi gördü.


Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Güleç, İMOB 2013 için şu açıklamalarda bulundu:“ İMOB 2013 fuarımızın bu yıl ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla büyük artış kaydetti. 2013 yılı ihracat hedefimizin %20’sinin, yani yaklaşık olarak 480 milyon dolarlık kısmının İMOB sırasında gerçekleştiğini öngörüyoruz.  Katılımcı firmaların stantlarının önceki yıllara göre daha özenli ve dünya standartlarında olması fuara ve Türk mobilyasına olan ilginin artmasına neden oldu.  Dünyadaki fuarları gözönüne alırsak, İMOB 2013 en çok siparişle desteklenen fuar  konumunda.  Türk mobilyacısı  her geçen gün alanında uzmanlaşarak  daha iyisini üretmekte ve Türk sitilini ortaya koymaktadır. Yerli ve yabancı,  tüm misafirlerimizin dikkatini çeken tasarıma odaklı mobilya anlaşıyımız bizi 2023 hedeflerimize daha çok yaklaştıracak. Fuarımıza katılan yabancı ziyaretçilerinde gözlerimlerine dayanarak kısa sürede Türk mobilyasını dünyada çok iyi yerlere getireceğimizden eminiz. Buna güvenerek, Türk mobilya sanayisi olarak, daha önce 6 milyar dolar olarak açıkladığımız 2023 ihracat hedefimizi 10 milyar dolara çıkardık. İnandığımız yolda hepberaber emin adımlarla ilerleyeceğiz.” 


MOSDER hakkında:


Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) mobilya sektörünün öncü 43 markasını tek çatıda toplayarak, sektörün yüzde 50’sini aşkın kesimini temsil etmektedir. MOSDER, dünyanın en önemli 3. mobilya fuarı olan İstanbul Mobilya Fuarı (İMOB) ile Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki mobilya profesyonellerini her yıl bir araya getiriyor. Sektörün global ölçekteki konumunu koruması için çalışmalarını sürdüren MOSDER, her yıl Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması ile sektörde sinerji oluşturuyor.