İngiltere ve Galler'de konut fiyatları yüzde 6,7 arttı!

İngiltere ve Galler'de konut fiyatları yüzde 6,7 arttı! İngiltere ve Galler'de konut fiyatları yüzde 6,7 arttı!

İngiltere'deki resmi emlak kayıt velilerine göre, İngiltere ve Galler'de geçen ay konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,7 artarken, ortalama bir evin fiyatı yaklaşık 172 bin sterline yükseldi.
İngiltere'deki resmi emlak kayıt velilerine göre, İngiltere ve Galler'de geçen ay konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,7 artarken, ortalama bir evin fiyatı yaklaşık 172 bin sterline yükseldi. Konut fiyatlarında en yüksek artış, bir yıllık süreçte yüzde 17 ile başkent Londra'da yaşanırken, en düşük artış yüzde 2,9 ile ülkenin kuzeydoğu bölgesinde kaydedildi. İngiltere'de özellikle Londra'daki konut fiyatlarının hızla artması, konut sektöründe ekonomiyi tehdit edebilecek boyutta bir emlak balonu oluştuğu yönündeki endişeleri artırıyor. İngiltere'nin inşaat ve konut sektörüne ilişkin araştırmalar yapan kuruluşu Nationwide geçen hafta yayınladığı bir raporda, Londra'da konut piyasasındaki yüksek fiyatların, aşırı ısınma sonucunda "doğal bir düzeltme" ile karşılaşabileceği uyarısında bulunmuştu. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi'nin(ONS) geçen hafta yayınladığı velilere göre İngiltere'de mart ayında konut fiyatları yıllık bazda yüzde 8 artış kaydetmişti. 

İngiltere'de en yüksek fiyatlı konut satışı Londra'daki Chelsea bölgesinde yaklaşık 24 milyon sterlin olarak gerçekleşirken, en düşük fiyatlı konut satışı ise Bishop Auckland bölgesindeki Co Durham'da 12 bin sterline yapıldı. Açıklamada, Londra'da bir konutun ortalama fiyatının nisan ayında 435 bin sterlininin üzerinde olduğu ifade edildiGünboyu