İngiltere'de konut fiyatları yüzde 7,3 arttı!

İngiltere'de konut fiyatları yüzde 7,3 arttı!

İngiltere'de bu yıl konut fiyatları son 6 yılın en yüksek artışı yaşadı. 7.3 artan konut fiyatlarının gelecek yıl düşmesi bekleniyor. 


İngiltere'de konut fiyatları bu yıl yüzde 7,3 artış yaşadı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İngiliz konut kredi kuruluşu Nationwide'dan yapılan açıklamada, ülkede konut fiyatlarının 2020'de ortalama yüzde 7,3 ile son 6 yılın en yüksek artışını kaydettiği aktarıldı. 

Açıklamada, ülkede 2020  konut fiyatlarında görülen artış eğiliminin 2021'de aşağı yönlü olmasının beklendiği kaydedildi. Konut kredi kuruluşu Halifax da ülkede konut fiyatlarının gelecek sene yüzde 2 ila 5 arasında azalmasının beklendiğini dile getirildi. 

İngiltere

İngiliz bağımsız Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR), gelecek sene ülkede konut fiyatlarında yüzde 8 seviyesinde düşüş olabileceğini söylemişti. İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde ekonomiyi ve konut sektörünü canlandırmak amacıyla satışlarda emlak işlem vergisi (SDLT) muafiyeti getirilmişti.

Hükümetin emlak alımında uyguladığı söz konusu vergi muafiyeti 31 Mart 2021'e kadar sürecek. Vergi muafiyeti, 500 bin sterlin değerindeki bir konutta yaklaşık 15 bin sterline denk düşüyor. Ülkede pandemi döneminde çalışanların desteklenmesi için yürütülen maaş destek programının 2021'in nisan ayında sona ermesiyle işten çıkarmaların artması ve konut fiyatlarının düşmesi ön görülüyor.

İngiltere'de konut fiyatları Ağustos'ta yüzde 2 arttı!