İngiltere'de mortgage davalarına avukatlar yetişemiyor

İngiltere'de mortgage davalarına avukatlar yetişemiyor

İngiltere'de mortgage (tutsat) ödemelerini yapamayanların sayısının arttı.


İngiltere'de mortgage (tutsat) ödemelerini yapamayanların sayısının arttığı, devlet ve vakıfların görevlendirdiği gönüllü avukatların bu konuda yol arayışı içinde olanlara ve açılan davalara yetişemediği bildirildi.

Transact adlı Vakıf tarafından yapılan konuyla ilgili araştırmanın sonuçlarına göre, aslında ödeme güçlüğüne düşme noktasında sağlıklı bir bilgilendirme alabilen ev sahiplerinin büyük bölümü, evlerini kaybetmeyebiliyor.

Ancak devletin ve vakıfların bu kişilere avukat vermekte yetersiz kalması yüzünden pek çok kişi evlerinin ipoteklerini ellerinde tutan bankalara dönmesine mani olamıyor.

Adalet Bakanlığı'nın rakamlarına göre, İngiltere ve Galler'de 2008'in ilk çeyreğinde mahkeme kararıyla evlerine el konulanların oranı bir önceki yılın ilk üç aylık dönemine göre yüzde 17'lik bir artış kaydetti. 2008'in ilk çeyreğinde 27 bin 530 mahkeme kararı alınırken, bu rakam 2007'nin aynı döneminde 23 bin 438 olmuştu.

Yapılan araştırmalar evlerine el konulması sürecinde hukuki yardım alabilenlerin yüzde 85'inin evlerinin ipoteği elinde tutan bankaya dönmesi tehlikesini atlatabildiklerini ortaya koyuyor/

Star