İngiltere'nin en pahalı evi 300 milyon sterline satılık!

 İngiltere'nin en pahalı evi 300 milyon sterline satılık! İngiltere'nin en pahalı evi 300 milyon sterline satılık!

Refik Hariri’nin Londra’daki evi 300 milyon sterline satışa çıkartıldı...


Lübnan’ın eski Başbakanı Refik Hariri’nin, İngiltere’nin başkenti Londra’daki evi 300 milyon sterline satışa çıkartıldı. Bu rakam, daha önce İngiltere’de satılan en pahalı ev için ödenen fiyatın yaklaşık 2 katı. Bir Rus oligark Oxfordshire’daki bir eve 140 milyon sterlin ödemişti. Hariri’nin Londra’nın lüks semtlerinden Knightsbridge’de yer alan Hyde Park manzaralı evi, 300 milyon sterline alıcı bulması halinde, İngiltere’de bugüne kadar satılmış olan en pahalı ev olacak.


Londra’da ortalama gayrımenkul fiyatının 388 bin sterlin civarında seyrettiğini hatırlatan emlak uzmanları, Hariri’nin evine biçilen uçuk değerin şehrin lüks gayrimenkul pazarının yükselişinin bir göstergesi olduğu ifade ediyor. 


5574 metrekarelik yaşam alanına sahip olan 7 katlı binanın 1980’li yılların başından, suikast sonucu Beyrut’ta öldürüldüğü 2005 yılına kadar Hariri’nin mülkü olduğu belirtiliyor. 


45 yatak odası var


Hariri’nin ölümünün ardından, yakın arkadaşı Arabistan Prensi Abdulaziz’e mülkün satış kararının prensin Ekim 2011’de gerçekleşen ölümünün ardında alındığı ifade ediliyor. 45 yatak odası, 4 yüzme havuzu ve 10 arabalık otoparka sahip olan evin iç duvarlarını süsleyen altın yaprakların milyonlarca sterlin değerinde olduğu ve 68’i Hyde Park’a bakan pencerelerin tümünün kurşun geçirmez olduğu tahmin ediliyor. Hariri ailesinin Türkiye’de de büyük yatırımları bulunuyor. 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini 2005 yılında 6.5 milyar dolara alarak pazara giren Hariri ailesi, 2006 yılı sonunda da MNG Bank’ın yüzde 91’ini 160 milyon dolara satın aldı. Banka bugün Turklandbank adı altında faaliyet gösteriyor. Vatan