İngiltere'ye, iki yeni nükleer santral inşa edilecek!

İngiltere'ye, iki yeni nükleer santral inşa edilecek! İngiltere'ye, iki yeni nükleer santral inşa edilecek!

İngiltere, Japonya’da yaşanan Fukuşima Nükleer Santral kazasından bu yana Avrupa’da ilk nükleer santral inşaatı için Fransız EDF şirketi ile 16 milyar sterlin (25,9 milyar dolar) tutarında anlaşma imzaladı...İngiltere, Japonya’da yaşanan Fukuşima Nükleer Santral kazasından bu yana Avrupa’da ilk nükleer santral inşaatı için Fransız EDF şirketi ile 16 milyar sterlin (25,9 milyar dolar) tutarında anlaşma imzaladı. 


Dün imzalanan anlaşma ile Fransa’nın kamu enerji kuruluşu EDF, bir Çinli grup ile birlikte bir konsorsiyumun başkanlığını yapacak. Proje, Avrupa Basınçlı Su Reaktörü (EPR) adı verilen tesislerden iki adet kurulmasını kapsıyor. Reaktörler İngiltere’nin güneybatısındaki Somerset bölgesindeki Hinkley Point C nükleer tesisinde kurulacak. EPR reaktörlerini inşa eden Fransız Areva, Türkiye’nin Sinop’ta inşa edilecek ikinci nükleer reaktörünü de Japon Mitsubishi Heavy Industries ile birlikte inşa edecek. Anlaşma uyarınca, EDF’nin başka projelerde de ortağı olan China General Nuclear Power Group (CGN) muhtemelen China National Nuclear Corporation (CNNC) ile birlikte konsorsiyumda yüzde 30 ile 40 arasında pay sahibi olacak. Areva ise ayrıca yüzde 10 hisse alacak. Her biri 1,6 gigavat kapasiteli reaktörlerin İngiltere’nin elektrik üretim kapasitesinin yüzde 5’ine denk üretim yapacağı bildiriliyor. Proje ile yaşlanan ve çevre kirliliğine yol açan reaktörlerin yüzde 20’sini yenilemek zorunda olan İngiltere’de hem enerji üretimi hem de enerji güvenliği artmış olacak.


Anlaşma tesislerin işletmeye açılmasından itibaren 35 yıl süreli olacak. Megavat/saat başına elektrik fiyatı 92,5 sterlin olarak belirlendi. Şu andaki toptan elektrik fiyatını ikiye katlayan bu tutar, yüksek elektrik faturalarının habercisi olarak değerlendiriliyor. Japonya’daki Fukuşima reaktörünün radyoaktif madde sızdırması sebebiyle nükleer santral sektörü 2011’den bu yana zor durumda. Fukuşima’daki sızıntının ardından Almanya nükleer enerjiden vazgeçmiş, İtalya ise nükleer program planını rafa kaldırmıştı. İngiltere’de ise hem hükümet hem de muhalefet nükleer enerjiyi destekliyor. MEHMET ALİ MAYBARSKAN LONDRA CİHAN PARİS REUTERS


Zaman Gazetesi