İnşaat iskan ruhsatı sorgulama!

İnşaat iskan ruhsatı sorgulama!

İnşaat iskan ruhsatı, ruhsatlı binalar için, yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren belge olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bir yapının iskanlı olup olmadığı nasıl sorgulanır? İnşaat iskan ruhsatı sorgulama işlemi nereden yapılır?


İnşaat iskan ruhsatı sorgulama!

İnşaat iskan ruhsatı, ruhsatlı binalar için, yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren belge olarak karşımıza çıkıyor. Bu belge alınmadan bina içerisinde yer alan bağımsız bölümler için kat mülkiyeti alınamıyor.


İskan, Belediyelerin imar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından düzenleniyor. 


İskan ruhsatının verilebilmesi için ruhsat süresinin geçmemiş olması ve yapının imar yönetmeliklerine göre inşa edilmiş olması gerekiyor.


Bu binalar için gerekli belgeler belediyeye teslim ediliyor. Harç ödemesi de yapıldıktan sonra yapı için iskan belgesi verilebiliyor.


İskan belgesi alınmayan yapılar resmi olarak hala inşaat olarak gözüküyor. Bu nedenle mesken abonelikleri değil, şantiye abonelikleri alınıyor. Bu da mesken sahiplerine fazladan faturalandırma yapılmasına neden oluyor.


Peki, bir yapının iskanlı olup olmadığı nasıl sorgulanır? İnşaat iskan ruhsatı sorgulama işlemi nereden yapılır?


İnşaat iskan ruhsatı sorgulama işlemi, taşınmaz malın bağlı olduğu belediyenin imar biriminden yapılabiliyor.İnşaat iskan ruhsatı harcu 2015!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com