İnşaat kazısında temeli kayan apartmanda yıkım başladı!

İnşaat kazısında temeli kayan apartmanda yıkım başladı!Ankara'da, yanına yapılan inşaatın temel kazısı sırasında temelinde kayma yaşandığı tespit edilen 8 katlı Açelya Apartmanı ve etrafında bulunan 20 bina çökme riskine karşı tahliye edildi. Güvenlik önlemlerinin alınmasında sonra binanın yıkımına başlandı.


Ankara'da Çankaya ilçesi İleri Mahallesi Mektep Sokak'ta bulunan arsada apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken, kazı alanının hemen yanında bulunan 2013 yılında inşa edilen 8 katlı Açelya Apartmanı'ndan çatırtı sesleri duyuldu. Daha sonra apartmanının zemininde ve sokak üzerinde derin yarıklar oluşmaya başladı. Binada oturanlar kendilerini dışarıya attı.

İnşaat kazısında temeli kayan apartmanda yıkım başladı!

BİNALAR BOŞALTILDI

Hürriyet'te yer alan habere göre; ihbarın ardından AFAD, polis ve itfaiye ekipleri binada ve çevrede incelemelerde bulundu. Gerçekleşen incelemeler sırasında binanın temelinde kayma yaşandığı ve çökme riski bulunduğu tespit edildi. Olayın ardından binanın çevresinde bulunan 20 bina da tedbir amacıyla boşaltıldı. Evlerini boşaltan vatandaşlardan bazıları gözyaşlarına boğuldu. Vatandaşlardan bazıları geceyi komşu ve akrabalarının yanında geçirirken, kalacak yeri olmayanlar  Ankara  Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin misafirhanelerine yönlendirildi. Çökme tehlikesi bulunan bina ile boşaltılan diğer binaların bulunduğu bölge güvenlik şeridi ile kapatıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara Valisi Vasip Şahin, akşam çökme riski bulunan binada incelemeler gerçekleştirdi ve yetkililerden bilgi aldı. Soylu, vatandaşlarla konuşup, mağdur edilmeyeceklerini söyledi. Gece yapılan incelemelerin ardından binanın kendiliğinden yıkılması beklendi. Ancak gece boyunca çatırtı seslerinin gelmeye devam ettiği bina yıkılmadı. AFAD ve belediye ekipleri, günün aydınlanması ile birlikte binada yeniden inceleme yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve Vali Vasip Şahin ile birlikte öğle saatlerinde tekrar gelerek, yetkililerden bilgi aldı. Yapılan görüşmelerin ardından binanın kontrollü şekilde yıkılması kararlaştırıldı. Güvenlik önlemlerinin alınmasından sonra iş makinesi ile 8 katlı apartmanın kontrollü yıkımına başlandı.

SOYLU: KONTROLLÜ YIKILACAK

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, binanın kontrollü şekilde yıkılacağından bahsederek "Çevredeki binalara hasar verip vermeyeceği; bina tıraşlanırken, makaslanırken ne kadar dayanıklılık göstereceğine bağlı. Teknik arkadaşlar, genel müdürlerimiz, AFAD başkanımız buradaydı, Çankaya Belediyesinin yöneticileri de buradaydı. Birlikte değerlendirmeyle bir karar alındı" açıklamasında bulundu. 

İnşaat kazısında temeli kayan apartmanda yıkım başladı!

YAVAŞ VE TAŞDELEN DE İNCELEME YAPTI

Bu sırada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Açelya Apartmanına gelip incelemelerde bulundu. Bazı vatandaşlar Yavaş'a geç gelmesi nedeniyle tepki gösterdi. Başkan Yavaş'ın, ekiplerin alanda olduğunu söylemesi üzerine bir kişi, "Sizi bekliyoruz başkanım sizi. Siz geleceksiniz" ifadesini kullandı. Çankaya Belediye Başkan Alper Taşdelen de binada incelemelerde bulundu.

'İSTEDİĞİN YERE ŞİKAYET ET DEDİ'

Geceyi yakınlarının yanında ve misafirhanelerde geçiren ev sahipleri de gelerek çalışmaları takip etti. Yıkımına başlanan binada oturanlardan bazıları gözyaşlarını tutamadı. Bina sakinlerinden Turan Evli, inşaatı yapan müteahhit ile arasında geçen diyaloğu anlatarak, şu ifadeleri kullandı: "Benim burada mağduriyetimi kim giderecek, ben burada yılların birikiminin yıkılmasını bekliyorum. Geldim müteahhide 'Kardeşim yapma. Bakın bu kepçe çalışırken bizim bina önden ayrılıyor' dedim. 'İstediğin yere şikayet et, belediyenin bana verdiği ruhsat var, proje var. Ben bunu uyguluyorum' dedi. Nerede, senin yapı denetimin nerede, kimse yok. Belediyeden kim var, kimse yok. 1 tane kepçe, 2 tane kamyon, 1 müteahhit burada çalışıyor. Bir Allah'ın kulu da burada yok. 'Bu binada oturulamaz' diyorlar. Bina yoldan 50 santimetre ayrılmış."

KAZMAYA DEVAM EDİN DEDİLER

Müteahhit ile konuşmasının ardından kazı alanının fotoğraflarını çekip belediyeyi aradığını anlatan Turan Evli, "Belediyeden geldiler; ama 'siz kazmaya devam edin, önleminizi alın, perde betonu çekin' dediler. Daha hala böyle ifade verdiler. Saat 17.30 veya 18.00'de ancak bitti kepçenin çalışması. Ondan beridir de binamızı seyrediyoruz. Ne ortada yetkili arkadaş var ne müteahhit var, kimseyi de bulamıyoruz" diye konuştu. 

MÜTEAHHİT GÖZALTINA ALINDI

Diğer taraftan olay hakkında soruşturma başlatıldığı, Mektep Sokak'taki inşaatın müteahhidi ile kepçe operatörünün gözaltına alındığı, soruşturmanın devam ettiği ifade edildi. 

İnşaat kazısında temeli kayan apartmanda yıkım başladı!

'ÖNCELİĞİMİZ VATANDAŞLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: '' Ankara'nın Çankaya ilçesi İleri Mahallesi'nde inşaat çalışması sırasında meydana gelen toprak kayması ve istinat duvarı çökmesi nedeniyle olaydan etkilenen hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Bölgede ilk andan itibaren bakanlıklarımız ve üniversite hocalarımızla birlikte teknik analizlerimizi titizlikle yürüttük. Hasar tespit ve yapı işleri uzmanlarımız tahliye edilen binalarda ve çevrede teknik incelemelerine devam ediyorlar. Önceliğimiz vatandaşlarımızın can güvenliği. Bakanlıklarımız ve belediyemizle birlikte gerekli bütün adımlarımızı süratle atarak vatandaşlarımızın yanında olacağız.''

Ankara'da temeli kayan 8 katlı bina tahliye edildi!